Oryginalny artykuł: Enhanced forensic test confirms Neolithic fisherman died by drowning
Dawne społeczności zamieszkujące tereny przybrzeżne zawsze były narażone na liczne zagrożenia związane z życiem w takich środowisku. Wiele problemów, z jakimi borykały się te populacje zostało zarejestrowanych i zinterpretowanych na podstawie ich szczątków szkieletowych, ale wykazanie, że przyczyną śmierci było utonięcie w słonej wodzie nie jest łatwe i jako takie było zazwyczaj ignorowane albo odrzucane. Obecnie zespół badaczy, którym kierował prof. James Goff (z University of Southampton, Wielka Brytania), zastosował metody kryminalistyczne w celu ustalenia, że mężczyzna pochowany 5000 lat temu w zbiorowym grobie na wybrzeżu północnego Chile zmarł w wyniku utonięcia w oceanie.
Szczątki rybaka pochowanego w zbiorowym grobie na północnym wybrzeżu Chile (fot. Pedro Andrade) |
Prof. James Goff badający szczątki rybaka sprzed 5000 lat (fot. University of Southampton) |
Prof. James Goff zaznacza, że zbiorowe groby były często konieczne po naturalnych katastrofach, jak tsunami, powodzie i potężne sztormy. Niewiele jednak wiadomo na temat znajdujących się w pobliżu linii brzegowej miejsc zbiorowych pochówków z czasów prehistorycznych. Mogły być one związane z innymi nieszczęściami, jak wojny, głód lub choroby. Przy analizowaniu szczątków współpracowano z prof. Pedro Andrade (z Universidad de Concepción, Chile), który wcześniej prowadził wykopaliska na terenie stanowiska archeologicznego Copaca, położonego 1,30 km na południe od Tocopilla na chilijskim wybrzeżu, gdzie odkryto grobowiec z trzema dobrze zachowanymi szkieletami ludzkimi. Badany mężczyzna, który zmarł w wieku 35-45 lat, za życia zajmował się nie tylko łowiectwem i zbieractwem, ale był również rybakiem, co ustalono na podstawie dokładnego badania kości. Nie zginął jednak w jakiejś większej katastrofie i był to po prostu wypadek, gdyż inne pochowane w tym samym grobie osoby nie zmarły przez utonięcie.
Genevieve Cain i prof. Pedro Andrade ze szczątkami rybaka z Copaca (fot. University of Southampton) |
Testowanie innych szczątków ludzkich na tym obszarze i rejestry geologiczne mogą rzucić więcej światła na ewentualne klęski żywiołowe. Uczeni są przekonani, że tę nową technikę można wykorzystać do badania dawnych zbiorowych pochówków, aby uzyskać pełniejszy obraz życia ludzi w społecznościach przybrzeżnych na przestrzeni dziejów. Takie metody mogą znacznie wzbogacić naszą wiedzę o dawnych interakcjach człowiek-środowisko nie tylko w północnym Chile, ale również w innych częściach świata.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz