Oryginalny artykuł: Early urbanism found in the Amazon
Ponad 20 lat temu dr Heiko Prümers (z Niemieckiego Instytutu Archeologii w Bonn) i prof. Carla Jaimes Betancourt (z Uniwersytetu w Bonn), która w owym czasie była studentką w La Paz (Boliwia) rozpoczęli wykopaliska archeologiczne przy dwóch „kopcach” w pobliżu wioski Casarabe w Boliwii, na równinach Llanos de Mojos, rozciągających się na południowo-zachodnim krańcu Amazonii. Chociaż te tereny były zalewane przez kilka miesięcy w roku podczas pory deszczowej i nie zachęcały do stałego osadnictwa, to jednak zachowały się tam liczne ślady zamieszkiwania w czasach prekolumbijskich, w tym drogi i kanały, które ciągną się często kilometrami. Jak podaje Heiko Prümers, celem najnowszych prac było przeprowadzenie podstawowych badań pozostałości tamtejszych dawnych osad. Już wcześniej naukowcy ustalili, że kultura Casarabe – nazwana tak od pobliskiej wioski – rozwijała się w latach 500-1400. Okazało się, że „kopce” są zerodowanymi piramidami i platformami budowli.
Mapka przedstawiająca położenie Llanos de Mojos (autor: Heiko Prümers) |
Obraz uzyskany dzięki technologii LIDAR przedstawiający ośrodek Cotoca (fot. Heiko Prümers) |
Nie jest jeszcze możliwe oszacowanie, ile osób tam mieszkało. Jednak sam układ osad świadczy o ich zaplanowaniu i dużej liczbie rąk do pracy. Modyfikacje terenu również dowodzą znaczącego wzrostu populacji. Uczeni podkreślają, że po raz pierwszy można mówić o urbanizmie w Amazonii w czasach prekolumbijskich i pokazać mapę ośrodka Cotoca, jednego z największych ze znanych do tej pory w przypadku kultury Casarabe.
Trójwymiarowy model ośrodka Cotoca (fot. Heiko Prümers) |
Badania z wykorzystaniem technologii LIDAR odsłoniły rozległe place, platformy schodkowe zwieńczone konstrukcjami w kształcie litery U, prostokątne platformy i stożkowe piramidy (do wysokości 22 metrów), kanały i zbiorniki wodne. Z dużych ośrodków prowadziły drogi do mniejszych osad położonych w odległości kilku kilometrów, a zatem region ten był gęsto zasiedlony, co obala wcześniejsze poglądy na temat zamieszkiwania Amazonii w czasach prekolumbijskich. Uczeni podkreślają jednak, że to dopiero początek badań, gdyż ich celem w przyszłości będzie zrozumienie, jak funkcjonowały te duże ośrodki regionalne.
O zamieszkiwaniu Amazonii w czasach prekolumbijskich można również przeczytać w postach: „Osadnictwo w brazylijskiej Amazonii” , „Na terenie Amazonii odkryto ślady 81 prekolumbijskich wiosek” , „Natrafiono na kolejne wioski ukryte pod amazońską dżunglą”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz