Oryginalny artykuł: Ancient Maya used sustainable farming, forestry for millennia
Multidyscyplinarny zespół biologów, antropologów, genetyków i geografów (z University of Cincinnati, USA; University of Calgary, Kanada; Universidad Autónoma de Campeche i Universidad Nacional Autónoma de México, Meksyk) wykorzystał nowe metody oparte na analizie środowiskowego DNA do szczegółowego zbadania roślin dziko rosnących i uprawianych w Yaxnohcah, dawnym mieście Majów. Yaxnohcah położone jest na terenie meksykańskiego stanu Campeche, około 20 km od Calakmul i w okresie preklasycznym mogło być jednym z największych ośrodków na Nizinach Majów. Było zamieszkiwane przez ponad 2000 lat, a tamtejsze najstarsze budowle pochodzą z 900 r. p.n.e. Celem badań było zdobycie większej wiedzy na temat rolnictwa i wykorzystywania obszarów leśnych przez mieszkańców Yaxnohcah.
![]() |
Stanowisko archeologiczne Yaxnohcah (fot. Projekt Archeologiczny Yaxnohcah) |
![]() |
Pobieranie próbek w Yaxnohcah do późniejszych analiz w laboratorium (fot. David Lentz) |
Prof. David Lentz podkreśla, że Majowie z Yaxnohcah mieli pewne poczucie ochrony środowiska, gdyż nie wycięli całego lasu, który dostarczał nie tylko żywności i roślin leczniczych, ale również materiału na opał. Zdaniem badaczy, sawanna z drzewami sosnowymi była jakby „produktem ubocznym” rolnictwa opartego na wycince i wypalaniu, ale jest też możliwe, że Majowie uprawiali sosnę w celu uzyskania drewna na opał, które można było wykorzystać na własny użytek lub przeznaczyć na wymianę towarową z innymi miastami, na przykład z pobliskim Calakmul. Drewno na opał było niezbędne w codziennym życiu do gotowania.
![]() |
Plan miasta Yaxnohcah (ilustracja: Projekt Archeologiczny Yaxnohcah) |
Przeprowadzone badania dowodzą, że wycięta część lasu deszczowego szybko się odrodziła. Prof. Nicholas Dunning zaznacza, że dawni Majowie rozważnie dbali o utrzymanie lasu jako źródła pożywienia, opału, roślin leczniczych i materiałów budowlanych. Podczas 2000 lat, mieszkańcy Yaxnohcah z pewnością stawali w obliczu sporadycznych klęsk żywiołowych, takich jak susze lub wyczerpywanie się zasobów, co wymagało kreatywnych rozwiązań. Prawdopodobnie napotykali na problemy środowiskowe w różnych okresach, ale starali się je zwalczać, w tym poprzez budowę tarasów i odpowiednie gospodarowanie lasami. Badanie środowiskowego DNA w połączeniu z tradycyjną analizą pyłków oraz z zebranymi szczątkami roślin i innym materiałem organicznym okazuje się bardzo użyteczne. Uczonym udało się też zidentyfikować dawny papier i farby, wykorzystywane przez Majów do wyrobu odzieży, ozdób i manuskryptów, które szybko ulegają zniszczeniu w klimacie tropikalnym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz