czwartek, 9 lutego 2023

Kościane ostrze sprzed 13 900 lat

Oryginalny artykuł: Researchers identify oldest bone spear point in the Americas

Zespół naukowców, którym kierował Michael Waters (z Texas A&M University, USA) zidentyfikował znalezione na stanowisku Manis (stan Waszyngton) ostrze z kości jako najstarszą tego typu broń w Ameryce, pochodzącą sprzed 13 900 lat. Badania skupiły się na fragmentach kości, która utknęła w jednym z żeber mastodonta (prehistorycznego krewniaka słoni), odkrytego w Manis przez Carla Gustafsona, prowadzącego tam wykopaliska w latach 1977-79. Wykorzystując programy komputerowe oddzielono wszystkie fragmenty kości, aby pokazać, że chodzi o końcówkę kościanego ostrza. Jednocześnie, jak podkreślają uczeni, jest to najstarsze bezpośrednie świadectwo polowania ludzi na mastodonty w Ameryce.

Kościane ostrze wbite w żebro mastodonta (fot. Texas A&M University)

Liczące 13 900 lat kościane ostrze jest o 900 lat starsze od kamiennych ostrzy typu Clovis, znalezionych w Teksasie oraz kilku innych miejscach i pochodzących sprzed 13 050 – 12 750 lat. Jest to jak dotąd pierwsze i jedyne narzędzie z kości z czasów przed Clovis, gdyż do tej pory znajdowano jedynie pochodzące z tego okresu narzędzia kamienne. Michael Waters zaznacza, że kościane ostrze zachowało się tylko dlatego, że dawny łowca chybił. Włócznia z kościanym ostrzem została rzucona w kierunku mastodonta, przeszyła skórę i tkankę, ostatecznie wbijając się w żebro. Uczeni wykazali, że ostrze wykonano z kości nogi innego mastodonta.

Ilustracja przedstawia miejsce, w które wbiło się kościane ostrze (fot. Texas A&M University)

Michael Waters już wcześniej badał kość żebrową tego mastodonta i przedstawił wyniki swych prac w 2011 roku, w tym datowania radiowęglowego określającego wiek kości i analizy genetycznej fragmentów kości w celu ustalenia, że należały do mastodonta. Uczeni podkreślają, że niewiele wiadomo o ludziach, którzy wykonali kościane ostrze i zamieszkiwali to miejsce. Wygląda na to, że pierwsi ludzie dotarli do Ameryki łodziami, obrali drogę wzdłuż północnego wybrzeża Oceanu Spokojnego i ruszyli na południe. W końcu minęli pokrywające Kanadę warstwy lodu i przybili do lądu na północno-zachodnim wybrzeżu Oceanu Spokojnego.

Rekonstrukcja ostrza z kości (fot. Texas A&M University)

Jak podkreślają badacze, warto zauważyć, że na terenie stanu Idaho znajduje się stanowisko Cooper’s Ferry (sprzed 16 000 lat), w stanie Oregon stanowisko Paisley Caves (sprzed 14 100 lat), a teraz dołączyło do nich stanowisko Manis w stanie Waszyngton (sprzed 13 900 lat). A zatem w północno-zachodniej części dzisiejszych Stanów Zjednoczonych jest już kilka miejsc pochodzących sprzed 16 000 – 14 000 lat i poprzedzających Clovis. Są one przypuszczalnie związane z pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do Ameryki pod koniec ostatniego zlodowacenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz