Oryginalny artykuł: Serie Inicial, un grupo residencial clave para comprender la evolución de Chichén Itzá
Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku w Chichén Itzá archeolodzy musieli przedzierać się przez zarośla aby dotrzeć do kompleksu budowli zwanego Grupą Serii Początkowej (nazwa pochodzi od inskrypcji z zachowaną datą zapisaną jako „Seria Początkowa” zwana też „Długą Rachubą”, podającą ile dni upłynęło od daty bazowej w kalendarzu Majów, czyli od roku 3114 p.n.e. i będącą jedyną znalezioną w Chichén Itzá), położonego w południowej części miasta, na terenie Chichén Viejo (Stare Chichén). Po 30 latach badań i prac wykopaliskowych Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) nareszcie zamierza w drugiej połowie bieżącego roku otworzyć ten kompleks dla zwiedzających.
Rampa prowadząca do Grupy Serii Początkowej (fot. Jose Osorio Leon, INAH) |
Centralny ołtarz na Placu Południowym (fot. Jose Osorio Leon, INAH) |
Francisco Pérez Ruiz zaznacza, że w Palacio de los Estucos (Pałac Stiuków) uzyskano najwcześniejsze świadectwa architektoniczne w Chichén Itzá. Budowla ta wyróżnia się barwnymi ozdobami stiukowymi i była zamieszkiwana w późnym okresie klasycznym (lata 600-800). W owym czasie Chichén Itzá, Uxmal, Dzibilchaltún, Cobá i Ek' Balam rywalizowały ze sobą o dominację na Jukatanie. Jednocześnie tak wczesne daty obaliły poprzednią chronologię przyjmowaną dla Chichén Itzá, zgodnie z którą miasto pochodziło z końcowego okresu klasycznego i wczesnego okresu postklasycznego (lata 800-1200).
Jedna z budowli w Grupie Serii Początkowej z ustawioną przed nią rzeźbą Chac Moola (fot. Jose Osorio Leon, INAH) |
Grupa Serii Początkowej jest uważana za kompleks średnich rozmiarów i zajmuje powierzchnię około 14 605 metrów kwadratowych. Tamtejsze budowle łączyły funkcje mieszkalne z administracyjnymi i religijnymi. Place stanowiły natomiast scenerię dla rytuałów odprawianych przez miejscową elitę, prawdopodobnie przedstawicieli rodu Kupul. Zdobiąca zachodnią fasadę budowli Casa de los Caracoles (Dom Muszli Ślimaka) scena o długości 20 metrów przedstawia prawdopodobnie drzewo genealogiczne, gdyż założyciel rodu wyłania się z pnia lub łodygi, która z kolei się pomnaża i daje początek innym ukazanym postaciom. Uczeni sądzą, że w Chichén Viejo rezydowała elita Kupul, a nazwa rodu nawiązuje do rośliny zwanej w Ameryce Łacińskiej jíicama cimarrona (Calopogonium caeruleum), a w języku Majów z Jukatanu – kup.
Casa de los Caracoles (Dom Muszli Ślimaka) (fot. Jose Osorio Leon, INAH) |
Archeolodzy nie wykluczają, że grobowiec odkryty w 2007 roku jest związany z założycielem tego rodu, który zlecił wykonanie większości płaskorzeźb zdobiących budowle w Grupie Serii Początkowej. Na jednym z reliefów osoba ta jest określona imieniem kalendarzowym 9 Ok („imiona kalendarzowe” odnosiły się do nazwy dnia narodzin). Również w 2007 roku we wnętrzu jednej z budowli na Placu Północnym natrafiono na sześć kamiennych płyt przykrywających komnatę o długości nieco ponad dwóch metrów, w której znajdowały się szczątki czterech czaszek i dwóch szczęk oraz bardzo zniszczone i spalone kości.
Plataforma de la Tortuga (Platforma Żółwia) na Placu Północnym (fot. Jose Osorio Leon, INAH) |
Archeolodzy podają, że szczątki znajdujące się na poziomie posadzki były najlepiej zachowane i należą do dorosłego mężczyzny zmarłego w wieku 25-35 lat, być może do samego 9 Ok. Nad nim złożono osobę zmarłą w wieku 10-15 lat, której płci nie można określić. Trzeci szkielet należał do chłopca, który w momencie śmierci miał nieco ponad 15 lat. Złożone w tym grobie osoby musiały należeć do miejscowej elity, gdyż znaleziono przy nich 7506 paciorków z masy imitującej turkus, które musiały niegdyś stanowić bogate naszyjniki. Badania wykazały, że pochówki pochodzą z lat 900-1200, okresu rozkwitu Chichén Itzá.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz