Oryginalny artykuł: Hallazgo arqueológico: descubren en Huaral restos humanos de más de 800 años de antigüedad
Na terenie stanowiska Macatón (prowincja Huaral, region Lima) archeolodzy z Universidad Nacional Mayor de San Marcos znaleźli szczątki dwóch dorosłych osób i noworodka, wywodzących się z niższej warstwy społecznej kultury Chancay. Kierujący pracami Pieter van Dalen podaje, że chodzi o zbiorowy pochówek z około 1200 roku lub nieco starszy. Szczątki złożono w zawiniątkach grobowych. Badacze sądzą, że chodzi o matkę i jej dziecko. W przypadku drugiej dorosłej osoby, jej zawiniątko zostało częściowo rozerwane przez rabusiów.
Prace archeologiczne na terenie Macaton (źródło fot. Andina) |
Szczątki ludzkie i towarzyszące im dary grobowe (źródło fot. Andina) |
Śmierć, jak podaje archeolog, również miała konotację mistyczną i magiczno-religijną. Po pogrzebie co jakiś czas odprawiano ceremonie ku czci przodka. Zmarli, którzy wyróżniali się w swoim rodzie zwanym ayllu, stawali się po śmierci potężnymi przodkami mallquis, opiekunami swojej rodziny i społeczeństwa. Poświęcano im liczne rytuały i ofiary.
Jeden ze szkieletów znalezionych podczas wykopalisk (źródło fot. Andina) |
Macatón jest jednym z najważniejszych i największych cmentarzysk kultury Chancay. Miejsce to jest badane od 2018 roku. Od tego czasu znaleziono tam szczątki wielu osób złożonych wewnątrz czworokątnych grobów o głębokości ponad trzech metrów. Kultura Chancay rozwijała się na północno-środkowym wybrzeżu Peru (między Ancón na południu a doliną Supe na północy) w latach 1000-1550. Do 1470 roku pozostawała niezależna, w latach 1470-1533 dostała się pod wpływy Inków, a ostatecznie nadeszły czasy dominacji hiszpańskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz