czwartek, 9 marca 2023

Odkrycie nowego posągu moai na Wyspie Wielkanocnej

Oryginalny artykuł: Sale a la luz un nuevo moai al secarse la laguna de un cráter en la Isla de Pascua 

Na Wyspie Wielkanocnej, podczas prowadzenia przez grupę profesjonalistów i wolontariuszy z Universidad de Chile badań geologicznych po pożarze, który miał miejsce w ubiegłym roku (post: „Pożar zniszczył posągi moai na Wyspie Wielkanocnej”) odkryto nowy posąg moai. Znajdował się on na dnie wyschniętego jeziora w kraterze wulkanu Rano Raraku, mającego kluczowe znaczenie dla rdzennych mieszkańców Rapa Nui, gdyż stamtąd w większości pochodził kamień wulkaniczny używany do rzeźbienia posągów.

Nowo odkryty posąg moai (fot. Ma'u Henua Rapa Nui)

Jezioro w kraterze wulkanu wyschło w latach 2018-2021, co ułatwiło znalezienie posągu, gdyż wcześniej miejsce to było niedostępne i nikt z mieszkańców Wyspy Wielkanocnej nie miał pojęcia o istnieniu tego moai. Nowo odkryty moai, wykonany z tufu wulkanicznego jest nieco mniejszy od posągów znanych do tej pory i ma około 160 cm wysokości. Jest w miarę dobrze zachowany. 

Nowo odkryty posąg moai (fot. Ma'u Henua Rapa Nui)

Jak podkreśla Salvador Atan Hito, wiceprezes Ma'u Henua, organizacji tubylczej społeczności Rapa Nui, która nadzoruje Park Narodowy na Wyspie Wielkanocnej, jest to bardzo ważne odkrycie. Obecnie Ma'u Henua przeprowadza pierwsze badania monolitu i stara się zdobyć środki, które pozwolą na ich kontynuację, w tym datowanie posągu i ustalenie jak znalazł się w tym miejscu. Jest możliwe, że w osadach wyschniętego jeziora natrafi się jeszcze na inne moai


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz