sobota, 25 marca 2023

Nowe wieści z Palenque

Oryginalne artykuły: Reportan el hallazgo de una cámara funeraria en Palenque durante trabajos del Tren Maya , Osamenta hallada recientemente en Palenque habría sido de una mujer foránea, revela análisis

Podczas prac archeologicznych w Palenque, prowadzonych w ramach programu Promeza (związanego z budową trasy pociągu przez ziemie Majów) odkryto komorę grobową z pierwotnym pochówkiem składającym się z kompletnego ludzkiego szkieletu i pochówkiem wtórnym. Znaleziono też dary ofiarne obejmujące talerze ceramiczne i niszę z różnymi figurkami wykonanymi z jadeitu. Grobowiec znajdował się w pobliżu Budowli CP3, przestrzeni, w której prowadzone są działania w zakresie poprawy i odnowy infrastruktury. 

Komora grobowa odkryta na terenie Palenque (fot. INAH)

Szkielet osoby z pierwotnego pochówku był skierowany na północ, co jest typowe dla tradycji pogrzebowych w Palenque. Szczątki z pochówku wtórnego należą do kobiety, która prawdopodobnie najpierw została pochowana w innym miejscu, a podczas ponownego otwarcia komory grobowej jej kości zostały złożone w przedsionku. Jest jeszcze jedna czaszka stanowiąca część wtórnego pochówku i obecnie jest analizowana w celu jej identyfikacji. 

U góry: jedna z jadeitowych figurek znalezionych w grobowcu,
na dole: naczynia ceramiczne złożone przy zmarłym (fot. INAH) 

Poza tym specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) zakończyli szczegółową analizę szczątków kobiety znalezionych w Palenque w maju ubiegłego roku (post: „Nowe odkrycia w Palenque, mieście Majów”). Badania wykazały, że kobieta zmarła śmiercią naturalną w wieku 45-50 lat, w latach 800-850, na co wskazuje datowanie znalezionej przy niej ceramiki. 

Szkielet kobiety znaleziony w 2022 roku (fot. Projekt Archeologiczny Palenque, INAH)

Czaszka kobiety wykazuje celową deformację, ale odmienną od typowej dla mieszkańców Palenque. Zdaniem uczonych mogłoby to dowodzić, że była ona obcego pochodzenia. Kobieta miała kilka zębów inkrustowanych jadeitem i kilka opiłowanych. Badania dotyczyły też chorób, na które mogła cierpieć za życia. Stwierdzono próchnicę i kamień nazębny, będące oznakami diety opartej na węglowodanach (kukurydza) i białku zwierzęcym. 

Zęby kobiety inkrustowane jadeitem (fot. Projekt Archeologiczny Palenque, INAH)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz