niedziela, 5 marca 2023

Nowe znaleziska w Ek' Balam, mieście Majów na Jukatanie

Oryginalny artykuł: Especialistas del INAH avanzan en el análisis de los recientes hallazgos en la Zona Arqueológica de Ek’ Balam

Na Akropolu w Ek' Balam archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli dziewięć pomieszczeń zamieszkiwanych przez tamtejszą elitę, w których zachowały się fasady z modelowanymi w stiuku dekoracjami. Wyróżniają się wśród nich postacie władców z pojmanymi przez nich jeńcami. 

Fragment modelowanej w stiuku postaci władcy i jeńca (fot. Centrum INAH Jukatan)

Dwie sceny – i jak podają prowadzący od lat prace w Ek' Balam Leticia Vargas de la Peña i Víctor Castillo Borges prawdopodobnie jeszcze jedna, która jest obecnie odsłaniana – ukazują jeńców ze związanymi rękami i trzymanych za włosy przez stojących władców o znacznie większych rozmiarach. Niestety brakuje górnych partii tych postaci, gdyż ta część uległa zawaleniu w miarę upływu wieków. Chociaż osoby te mają spódniczki ozdobione skrzyżowanymi kośćmi, to przypuszczalnie przedstawiają mężczyzn, gdyż takie stroje były również typowe dla władców i kapłanów.

Zachowane fragmenty drugiej sceny (fot. Centrum INAH Jukatan)

Zlokalizowano również pięć reliefów ze stiuku i kamienia, które zdobią fasady trzech komnat oraz półpiętro z kamienną mozaiką z przedstawieniami geometrycznymi. Nowo odkryte dekoracje pochodzą z lat 770-896 i przypadają na czasy największego rozkwitu Ek' Balam. W 770 roku władzę w tym mieście objął Ukit Kan Le'k Tok', założyciel dynastii, odpowiedzialny za większą część pałacu znanego obecnie jako Akropol. Biorąc pod uwagę obecność w Ek' Balam stylów architektonicznych Chenes i Puuc, uważa się, że Ukit Kan Le'k Tok' był wielkim mecenasem sztuki i zapewne przyczynił się do sprowadzenia do miasta skrybów-malarzy i rzeźbiarzy.

Pozostałości mozaiki zdobiącej półpiętro (fot. Centrum INAH Jukatan)

Poza tym na terenie Ek' Balam prowadzone są prace konserwatorskie dwóch steli na Placu Południowym oraz licznych elementów zdobniczych, w tym malowideł ściennych, stiukowych reliefów i innych części Akropolu, ogromnej sześciopiętrowej budowli, która w czasach swojej świetności miała aż 40 metrów wysokości.

Widok na Akropol w Ek' Balam (fot. Centrum INAH Jukatan)

Więcej o  Ek' Balam można przeczytać w poście: „Miasta Majów: Ek' Balam (stan Jukatan, Meksyk)”, a o tamtejszych skrybach-malarzach w poście: „Majańscy skrybowie-malarze z Ek' Balam”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz