Oryginalny artykuł: El INAH colabora en proyecto dedicado al arte rupestre de Tastil, sitio argentino del Qhapaq Ñan
W 2019 roku grupa badaczy z Argentyny, Meksyku i Hiszpanii rozpoczęła systematyczny i kompleksowy projekt poświęcony sztuce naskalnej zachowanej na wzgórzach otaczających Tastil w północno-zachodniej Argentynie. Luis Alberto Martos López (z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii, Meksyk) i Bernardo Cornejo Maltz (z Uniwersytetu w Buenos Aires, Argentyna) podkreślają, że projekt „Sztuka naskalna Tastil” ma na celu udokumentowanie wszystkich petroglifów znajdujących się na szczytach co najmniej 11 wzgórz, które wznoszą się na wysokość ponad 3200 m n.p.m. i są połączone ze starą osadą miejską, rozpościerającą się na obszarze o powierzchni około 17 hektarów.
Badany region ze sztuką naskalną (fot. Luis Alberto Martos Lopez, INAH) |
Petroglify przedstawiające lamy (fot. Luis Alberto Martos Lopez, INAH) |
Do tej pory szczegółowy rejestr objął obszary znane jako Corral Negro, El Duraznito i Los Canchones. Pozostały jeszcze: Abra Romero, Cerro del Medio, Loma Negra, Aguadita, Cortaderas, La Covacha, El Bordo i Cerro El Negro. Badacze zamierzają prowadzić prace jeszcze przez pięć kolejnych lat. Sporządzony w ciągu ostatniego półtora roku rejestr obejmuje rysunki, fotografie i zdjęcia satelitarne 3400 bloków z petroglifami. Wiele z nich przedstawia zwierzęta wielbłądowate, sceny z karawanami i pasterstwem, w których pojawia się również llama camayoc, czyli opiekun lam.
Badacze znajdują się w początkowej fazie procesu rejestracji. Nie mają jeszcze dokładnych danych na temat zastosowanych technik i stylów petroglifów (z których jedne są bardziej schematyczne, a inne bardziej naturalistyczne), ilości i rodzaju figur skoncentrowanych na każdym bloku kamiennym. Tym niemniej rzuca się w oczy nawiązanie do społeczności pasterskiej, która dała życie Tastil w czasach prekolumbijskich, chociaż są też sceny polowań i motywy przypominające maski ze spływającymi łzami, prawdopodobnie symbolizujące prośby o deszcz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz