niedziela, 5 lutego 2023

Znalezione w Palenque fragmenty ceramiki pozwolą zrekonstruować życie codzienne tego miasta

Oryginalny artykuł: Hallazgo de miles de restos cerámicos permitirá reconstruir la vida cotidiana de la antigua ciudad maya de Palenque

Prowadzone od wielu lat badania budowli o charakterze pałacowym i ceremonialnym na terenie różnych miast Majów w Meksyku dostarczyły informacji na temat życia tamtejszych władców i innych przedstawicieli elity w czasach prekolumbijskich. Jednak nadal niewiele wiadomo o pozostałych mieszkańcach, ich diecie, praktykach grzebalnych i dynamice populacji. Z tego względu podjęto w 2022 roku projekt (zatwierdzony przez Ministerstwo Kultury w Meksyku, za pośrednictwem Narodowego Instytutu Antropologii i Historii, INAH), w ramach którego przeprowadzono prace wykopaliskowe w Palenque, w części znanej jako Grupa IV, ważnym kompleksie architektonicznym położonym 300 metrów na północny zachód od centrum dawnego miasta, gdzie zachowały się liczne budowle mieszkalne i place.

Prace wykopaliskowe na terenie Grupy IV w Palenque (fot. Gibran Huerta, INAH)

W połowie ubiegłego roku, podczas prac, którymi kierował Rodrigo Liendo Stuardo (z Instytutu Badań Antropologicznych Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku) przebadano w Grupie IV plac centralny i konstrukcję oznaczoną jako Budowla J6. Ponieważ po południowej i zachodniej stronie tej budowli wcześniej natrafiono na ludzkie pochówki, archeolodzy postanowili sprawdzić jej wschodnią stronę, aby przekonać się, czy i tam złożono jakieś osoby. Jak podaje Rodrigo Liendo Stuardo, chociaż tym razem nie znaleziono kolejnych pochówków, to i tak można przyjąć, że tego typu budowle były wykorzystywane w celach grzebalnych i stanowiły miejsca kultu. 

Jedna z budowli w Grupie IV (fot. Gibran Huerta, INAH)

Najważniejszym osiągnięciem tego sezonu wykopaliskowego było zebranie ponad 10 000 fragmentów ceramiki. Większość tego materiału archeologicznego obejmuje brzegi i spody naczyń, w tym talerzy i waz oraz kawałki innych. Pozwalają one zidentyfikować formy, zdobienia i style, a nawet stwierdzić, czy była to ceramika przeznaczona do użytku codziennego, czy też zarezerwowana na specjalne okazje lub ceremonie.

Wykopaliska w Grupie IV (fot. Gibran Huerta, INAH)

Zebrany materiał posłuży do utworzenia przydatnego inwentarza ceramiki dla przyszłych badaczy. Pomoże to, między innymi, w poznaniu ceramiki z VII wieku, z czasów gdy w Palenque władzę sprawował K’inich Janaab Pakal, gdyż do tej pory nadal niewiele o niej wiadomo. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz