czwartek, 1 czerwca 2023

Ślady pierwszych osadników na ziemiach meksykańskiego stanu Nuevo León

Oryginalny artykuł: Hallan vestigios de los primeros pobladores del territorio que hoy ocupa Nuevo León

W ramach projektu „Prehistoria i archeologia historyczna północno-wschodniego Meksyku”, prowadzonego przez badaczy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), zakończono pierwszy etap prac w jaskini La Morita II i na terenie strefy archeologicznej Boca de Potrerillos, podczas którego znaleziono 2500 śladów związanych z pierwszymi osadnikami na terytorium obecnego meksykańskiego stanu Nuevo León. Oba miejsca znajdują się w odległości, odpowiednio 120 i 80 km od Monterrey, stolicy stanu.

Teren wykopalisk w stanie Nuevo Leon (fot. Moises Valadez Moreno)

Jak podaje kierujący projektem Moisés Valadez Moreno, w jaskini La Morita II zachował się jeden z pierwszych przykładów sztuki naskalnej w Meksyku, pochodzący sprzed ponad 6000 lat. Jaskinia pełniła nie tylko funkcję jako przestrzeń grobowa, ale służyła również jako miejsce do codziennego życia. Wskazują na to znalezione tam ostrza sprzed 4500 lat, pozostałości przedmiotów wykonanych z materiałów nietrwałych, takich jak fragmenty powrozów i plecionych koszy sprzed 3000 lat, znacznie starsze od podobnych do nich artefaktów z jaskini La Candelaria (w stanie Coahuila).

Ostrza znalezione podczas prac wykopaliskowych (fot. Moises Valadez Moreno)

Znalezione szkielety w większości należą do dzieci. Natrafiono też na szczątki fauny, w tym żółwi, węży, niedźwiedzi, jeleni, sów i gryzoni sprzed co najmniej 3000 lat. Zachowały się też fragmenty muszli używanych jako paciorki i zawieszki, w tym gatunku Marginella apicina, sprowadzanego z odległości ponad 300 km, co wskazywałoby na relacje utrzymywane pomiędzy tym regionem północno-wschodniego Meksyku i ludnością zamieszkującą ziemie wokół Zatoki Meksykańskiej.

Artefakty znalezione w jaskini La Morita II (fot. Moises Valadez Moreno)

O codziennym życiu w jaskini świadczą też koprolity (zaschnięte odchody), nasiona kaktusów (takich jak pejotl) oraz drzew sosnowych i orzechowych występujących w tym regionie. Znaleziono również minerały o czerwonej barwie, prawdopodobnie używane wraz z węglem jako pigmenty do malowideł naskalnych zachowanych wewnątrz i na zewnątrz jaskini. W przypadku strefy archeologicznej Boca de Potrerillos wykopaliska skupiły się na sektorze znanym jako El Promontorio, gdzie natrafiono na pozostałości dawnych palenisk, fragmenty skrobaków, ostrza i odpadki związane z obróbką kamienia pochodzące sprzed około 2500 lat.

Badane tereny w stanie Nuevo Leon (fot. Moises Valadez Moreno)

Wszystkie nowo odkryte artefakty dołączyły do tych, które archeolodzy wydobyli w latach 2003-2008, kiedy to w głównej komnacie jaskini La Morita znaleziono ponad 30 000 pozostałości kulturowych, w tym głównie ostrzy typu Clovis, Folsom, Scottsbluff i Plainview, pochodzących sprzed 8000-9500 lat. Natrafili też wówczas na zachowane w palenisku dwa zęby trzonowe konia amerykańskiego sprzed około 11 000 lat. Z kolei na terenie strefy archeologicznej Boca de Potrerillos znaleziono ostrze typu Plainview-Golondrina sprzed ponad 8000 lat. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz