wtorek, 13 czerwca 2023

Sztuczna inteligencja pomaga identyfikować nowe geoglify na Płaskowyżu Nazca

Oryginalny artykuł: Archaeologists in Peru Used A.I. to Discover Ancient Geoglyphs

W ostatnich latach coraz częściej archeolodzy wykorzystują w swych badaniach najnowocześniejsze technologie, w tym roboty, LiDAR, drony, a teraz również sztuczną inteligencję. Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Yamagata zastosowali ją do zidentyfikowania czterech geoglifów na Płaskowyżu Nazca w Peru. Najnowsze odkrycia, które zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Archaeological Science, są kontynuacją prac, które uczeni z Uniwersytetu Yamagata rozpoczęli w 2016 r., chociaż wstępne badania rozpoczęto już w 2004 r. Najpierw wykorzystali zdjęcia lotnicze o rozdzielczości 0,1 metra na piksel, aby uchwycić cały obszar Płaskowyżu Nazca. Następnie, w żmudnym procesie trwającym pięć lat, naukowcy ręcznie zidentyfikowali geoglify, często sprawdzając swoje znaleziska z inspekcją w terenie. Na koniec nawiązali współpracę z firmą IBM, aby z pomocą sztucznej inteligencji odkryć geoglify, które przeoczono podczas wcześniejszych poszukiwań. 

Dwa z nowo zidentyfikowanych geoglifów: A) postać humanoidalna, B) para nóg (lub rąk)
(źródło ilustracji: Journal of Archaeological Science)

Nowo odkryte geoglify przedstawiają: postać humanoidalną trzymającą pałkę (geoglif o długości 5 m), parę nóg lub rąk (o długości 78 m), rybę (o długości 19 m) i geoglif stanowiący kombinację prostych i krzywych linii, ukazujący ptaka lub jego szkielet (o długości 17 m). Jak podają autorzy publikacji, zastosowanie metody deep learningu (DL), opartej na detekcji obrazów ukazanych na zdjęciach lotniczych o wysokiej rozdzielczości umożliwia odkrywanie tego, co było trudne do znalezienia w przeszłości, dzięki czemu badania stają się bardziej wydajne i skuteczne.

Pozostałe dwa z nowo zidentyfikowanych geoglifów: C) ryba, D) ptak
(źródło ilustracji: Journal of Archaeological Science

Dzięki tej metodzie będzie można w przyszłości znacznie zredukować czas potrzebny do zbadania rozmieszczenia kolejnych geoglifów. Do tej pory badacze potrzebowali aż pięciu lat na zidentyfikowanie i mapowanie nie tylko geoglifów figuratywnych, ale również geometrycznych z wykorzystaniem jedynie fotografii lotniczych. Teraz można to zrobić 21 razy szybciej. Należy się zatem spodziewać, że zastosowanie nowej metody przyczyni się do dalszych odkryć w najbliższej przyszłości. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz