piątek, 9 czerwca 2023

Pozostałości budowli mieszkalnej Tolteków

Oryginalny artykuł: Arqueólogos del INAH hallan unidad residencial de origen tolteca en Tula, Hidalgo

W ramach projektu ratownictwa archeologicznego prowadzonego za pośrednictwem Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) na terenie osiedla El Salitre w Tula de Allende (stan Hidalgo, Meksyk) natrafiono na pozostałości budowli mieszkalnej Tolteków, datowanej na lata 900-1150, która w czasach prekolumbijskich znajdowała się obok mokradła, na południowy wschód od ośrodka ceremonialnego Tula Grande (znanego jako Tollan-Xicocotitlan). Projektem kierują archeolodzy: Luz María Roldán Olmos, Luis Manuel Gamboa Cabezas, Husein Alfonso Amador Palacios, Martha García Sánchez i Carlos Alberto Simón Pérez.

Teren prac archeologicznych w El Salitre (fot. INAH)

Jak podaje Luis Manuel Gamboa Cabezas (z Centrum INAH Hidalgo), prace rozpoczęto pod koniec kwietnia bieżącego roku, a nowe odkrycia pozwolą poznać sposób życia ludzi, którzy osiedlili się na tym terenie. Wykopaliska odsłoniły pozostałości kwadratowych i prostokątnych pomieszczeń, posadzek, korytarzy, terenów otwartych, wypełnień budowlanych, ścian i śmietników. Ustalono, że miejsce to było zamieszkiwane w trzech etapach.

Pozostałości dawnych pomieszczeń mieszkalnych (fot. INAH)

Pierwszy odpowiada epoce Tolteków (lata 900-1150) i z tego okresu zachowały się znalezione w pomieszczeniach pochówki ludzkie, garnki, miski oraz naczynia typu Plumbate, Cloisonne i Fine Orange, a także kawałki obsydianu, figurki antropomorficzne i zoomorficzne, przedmioty z kości (w tym igły, szpikulce i drapaczki), paleniska, przęśliki i instrumenty muzyczne, wśród których wyróżnia się aerofon wykonany z ludzkiej kości. Drugi etap budowy odnosi się do nałożenia elementów architektonicznych, które pokrywają północną część budowli mieszkalnej Tolteków i został przeprowadzony w czasach Azteków (lata 1475-1522). Z tego okresu na uwagę zasługuje zastosowanie bazaltu oraz wprowadzenie systemów odwadniających.

Artefakty znalezione podczas wykopalisk (fot. INAH)

Znalezione artefakty wskazują na silną interakcję z mieszkańcami wschodniej części Doliny Meksyku, zwłaszcza z regionem Acolhua, ze względu na obecność ceramiki malowanej czarnym kolorem na czerwonym tle oraz kadzielnic ozdobionych głowami węży. Zachowały się też świadectwa utrzymywania kontaktów z rejonem Choluli (na co wskazują polichromowane dzbany) oraz z północną częścią Doliny Meksyku (pozostałości naczyń ceramicznych z Tlatelolco). Z tego okresu zachowały się również pochówki ludzkie, a przy zmarłych znaleziono naczynia ceramiczne, figurki i narzędzia pracy. 

Naczynia ceramiczne i figurki znalezione w pochówku dziecka (fot. INAH)

Trzeci etap zamieszkiwania odpowiada wczesnemu okresowi kolonialnemu (lata 1522-1540). Wówczas podniesiono poziom budowli z czasów prekolumbijskich i poszerzono ją w kierunku północno-zachodnim o nowe konstrukcje. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz