niedziela, 28 kwietnia 2024

W Apurimac archeolodzy odkryli centrum ceremonialne sprzed 3000 lat

Oryginalny artykuł: ¡Hallazgo en Apurímac! Arqueólogos descubren centro ceremonial de 3,000 años de antigüedad 

Grupa archeologów, którą kieruje Edison Mendoza (z Universidad Nacional San Cristóbal de Huamanga w Ayacucho) odkryła w miejscowości San Juan Bautista (dystrykt San Antonio de Cachi, prowincja Andahuaylas, region Apurimac, Peru) centrum ceremonialne z okresu formatywnego, sprzed około 3000 lat. Jest to czworokątna platforma o wymiarach 31 x 31 metrów i wysokości około czterech metrów, z wejściem od strony północnej. Natrafiono też na schody z siedmioma stopniami.

Schody odkryte podczas wykopalisk (źródło fot. Andina)

Edison Mendoza podaje, że centrum ceremonialne znajdowało się na sztucznie podwyższonej platformie i jest zorientowane w stronę opiekuńczych apus (świętych wzgórz) Apurímac. W jego obrębie odkryto zagłębiony prostokątny plac i ze względu na swoje cechy miejsce to było przeznaczone do czynności rytualnych. Stanowisko archeologiczne położone jest w dolinie rzeki Pampas, gdzie zachowały się inne ważne kompleksy z czasów prekolumbijskich. Poza tym, jego lokalizacja jest strategiczna, gdyż znajduje się przy drodze łączącej się bezpośrednio z kopalnią soli w Cachi, której złoża eksploatowano od czasów prekolumbijskich aż do dziś. Obecnie jest to największa kopalnia soli na całym terytorium Andahuaylas i Vilcashuamán.

Obszar, na którym prowadzono wykopaliska (źródło fot. Andina)

Edison Mendoza uważa, że platformę wzniesiono w celu kontrolowania wydobycia i handlu solą w okresie formatywnym. Sól służyła nie tylko do przygotowywania potraw, ale również była używana przy farbowaniu tkanin. Archeolog dodaje, że wcześniejsze badania wykazały podobną sytuację w przypadku Atalla, która nadzorowała wydobycie cynobru w Huancavelica oraz Arpiry, kontrolującej wydobycie obsydianu w Huancasancos. Jednak pomimo podobieństw znaleziona tam ceramika jest odmienna. 

Archeolodzy podczas prac na terenie centrum ceremonialnego (źródło fot. Andina)

Na pierwsze świadectwa tego stanowiska archeologicznego natrafiono w 2009 roku, ale ze względu na brak środków finansowych nie można było przeprowadzić prac i dlatego podjęto je dopiero teraz. W 2009 roku platforma była widoczna gołym okiem, gdyż była to pusta przestrzeń. Obecnie teren ten otaczają pola uprawne, ale na szczęście centrum ceremonialne pozostało nienaruszone.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz