piątek, 30 sierpnia 2019

„Crónica Mexicana” dostępna "on line"

Oryginalny artykuł: La "Cronica Mexicana" de Hernando de Alvarado Tezozomoc en plataforma virtual

Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH), we współpracy z Senshu University (Japonia) przygotował wersję „on line” manuskryptu z XVI wieku, zatytułowanego „Crónica Mexicana”. Za autora dokumentu uważany jest Hernando de Alvarado Tezozómoc, jeden z najbardziej znanych kronikarzy, wywodzący się ze znakomitych rodów Mexików. Jego ojcem był Diego de Alvarado Huanitzin, tlatoani z Tenochtitlan, dziadkiem ze strony matki –  Motecuzoma Xocoyotl, a pradziadkiem ze strony ojca – Axayacatl. „Crónica Mexicana” należy do najważniejszych źródeł studiowania przeszłości Mexików i powstawania nowego miasta po konkwiście hiszpańskiej.

„Crónica Mexicana” - jedna z kopii przechowywanych w Meksyku (fot. INAH)
„Crónica Mexicana” spisana jest w języku kastylijskim ze słowami w języku nahuatl, odpowiada tradycji europejskiej i obejmuje rozdziały z tytułami. Liczne kopie dzieła, przechowywane obecnie w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Francji powstawały w okresie od XVII do XIX w. Nie udało się niestety zlokalizować oryginału, a najstarsza z zachowanych kopii znajduje się w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Nowo przygotowana wersja „on line” jest dostępna pod adresem:


Wersja ta jest wynikiem rozpoczętego w 2016 roku interdyscyplinarnego projektu, w którym brali udział uczeni z DEH (Dirección de Estudios Históricos), ENAH (Escuela Nacional de Antropología e Historia) i Senshu University. Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie dzieła dla historiografii meksykańskiej, postanowiono w ten sposób pobudzić do dalszych badań i analiz dokumentu. Na stronie internetowej zamieszczono dwie wersje manuskryptu, które znajdują się w Meksyku. Jedna jest przechowywana w AGN (Archivo General de la Nación), a druga w BNAH (Biblioteca Nacional de Antropología e Historia). Obecnie trwają prace nad przygotowaniem trzeciej wersji rękopisu, będącej w posiadaniu biblioteki University of Texas w Austin. Na platformie można również znaleźć kilka artykułów badaczy, którzy do tej pory analizowali różne aspekty dokumentu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz