piątek, 23 sierpnia 2019

Mury obronne otaczające majańskie miasto Uxmal

Oryginalny artykuł: Recorrido por los secretos de la muralla de Uxmal

Na terenie majańskiego miasta Uxmal (stan Jukatan, Meksyk) od lipca prowadzone są prace restauratorskie po stronach: północnej, zachodniej i wschodniej Pałacu Gubernatora. Postanowiono również przyjrzeć się bliżej pozostałościom dawnego muru obronnego, o którym już w 1841 roku wspominali podróżnicy John Lloyd Stephens i Fryderyk Catherwood i przedstawili na sporządzonej przez siebie mapie Uxmal. 

Mapa Uxmal sporządzona przez Johna Lloyda Stephensa i Fryderyka Catherwooda.
Czerwona strzałka pokazuje miejsce, w którym zaznaczono mur otaczający miasto
Jak podaje kierujący pracami José Huchim Herrera, mur o długości około trzech kilometrów otaczał najważniejszą część miasta, zamieszkiwaną przez władcę i przedstawicieli elity. Dotarcie do muru było stosunkowo trudne, gdyż w większości jest on porośnięty gęstą roślinnością i archeolodzy musieli użyć maczet. Natrafiono na dwadzieścia wejść, a przy niektórych z nich oraz u stóp muru zachowały się zbiorniki wodne zwane chultunami. Planowane jest wykorzystanie technologii LIDAR i przygotowanie mapy 3D, dzięki której będzie można lepiej poznać teren i przystąpić do dalszych, bardziej szczegółowych prac wykopaliskowych.

Zachowane fragmenty dawnego muru obronnego
(źródło fot. La Jornada)
Już wstępne badania muru wykazały jednak, że jego budowa mogła być związana z jakimś krytycznym momentem w dziejach miasta i z poważnym atakiem, być może ze strony Chichén Itzá. Zaobserwowano bowiem różnice w użytych materiałach. Niektóre fragmenty muru powstały z dobrze obrobionych kamieni, ale w przypadku innych wykorzystano elementy architektoniczne, w tym odrzwia, gzymsy i nadproża, pochodzące z rozebranych w pospiechu budowli. Zmieniło to wygląd Uxmal, gdyż wyraźnie ograniczono dostęp do  najważniejszej części miasta. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz