poniedziałek, 16 grudnia 2019

Rezultaty kolejnych prac w Chichén Itzá

Oryginalny artykuł: Numerosos hallazgos en Chichen Itza derivan del trabajo entre el INAH y el gobierno de Yucatan

Dzięki współpracy Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) z władzami stanu Jukatan, na terenie Chichén Itzá prowadzone są badania, których celem jest przygotowanie nowej mapy miasta. Wykopaliska i wykorzystanie technologii LiDAR dały wspaniałe rezultaty i doprowadziły do ciekawych odkryć archeologicznych. Prace objęły przede wszystkim obszar leżący pomiędzy grupami Las Monjas i Serie Inicial, w części zwanej Chichén Viejo, która nie została jeszcze udostępniona zwiedzającym. Projektem kierują tam José Osorio Leon i Francisco Pérez Ruiz z Centrum INAH-Jukatan. Jednym z wyjątkowych znalezisk jest kamienna płyta, na którą natrafiono w budowli Casa de los Caracoles, stanowiącej część Palacio de los Falos, ważnej rezydencji zamieszkiwanej przez elitę dawnego Chichén Itzá.

Casa de los Caracoles (fot. Mauricio Marat, INAH)
Kamienna płyta odkryta w Casa de los Caracoles (fot. Mauricio Marat, INAH)
Kamienna płyta o długości 1,66 m i szerokości 1,27 m musiała pochodzić z jakiejś wcześniejszej budowli i została ponownie wykorzystana jako ława. Na bokach płyty zachowała się scena przedstawiająca 34 postacie, spośród których 18 to jeńcy ze związanymi rękoma, a 16 – to bogato odziani wojownicy. Zabytek pochodzi z lat 900-1000. Jak zaznacza José Osorio, jest to jedyna tego typu kamienna płyta z pozostałościami polichromii znaleziona do tej pory w Chichén Itzá.

Fragment sceny ukazujący wojowników (fot. Mauricio Marat, INAH)
Z kolei na terenie dziedzińca zwanego Galeria-Patio de la Luna, graniczącego z Palacio de los Falos i Casa de los Caracoles, natrafiono na pozostałości rozległego salonu kolumn. Do tej pory odsłonięto 16 z 36 kolumn o wysokości dwóch metrów, podtrzymujących niegdyś płaski dach. Zachowały się również fragmenty dachu pokryte warstwą stiuku o grubości niemal 30 centymetrów. Znaleziona ceramika datowana jest na około 900 r. Zdaniem archeologów, budowla ta służyła prawdopodobnie odprawianiu ceremonii i organizowaniu większych zgromadzeń.

Nowo odkryty salon kolumn (fot. Mauricio Marat, INAH)
Na terenie pomiędzy Las Monjas i Serie Incial zlokalizowano również pięć grup architektonicznych, z których każda liczy dziesiątki najróżniejszych budowli. Cztery grupy obejmują najprawdopodobniej pomieszczenia mieszkalne, natomiast piąta mogła pełnić funkcję ceremonialną, gdyż zachowała się tam piramida o wysokości około pięciu metrów, a schody prowadziły przypuszczalnie do wzniesionej na szczycie świątyni.

Pozostałóści budowli znajdujących się na obszarze pomiędzy grupami Las Monjas
i Serie Incial (fot. Mauricio Marat, INAH)
Prowadzone w Chichén Itzá badania objęły także inne zabytki. Oczyszczono reliefy zdobiące Boisko de gry w piłkę i poddano pracom konserwatorskim budowlę znaną jako La Iglesia oraz wcześniejszą wersję świątyni Templo de los Guerreros. W tej ostatniej, niedostępnej dla zwiedzających, zachowały się kolumny pokryte polichromowanymi płaskorzeźbami, które wymagały konserwacji. Zainstalowano tam również mierniki rejestrujące wahania temperatury i wilgotności.

  
Po lewej: odnowione reliefy zdobiące Boisko do gry w piłkę;
po prawej: jedna z kolumn w Templo de los Guerreros
(fot. Mauricio Marat, INAH) 

Podczas przenoszenia znajdującej się w Templo de los Guerreros rzeźby Chac Moola natrafiono na wykonany z pirytu dysk o średnicy 30 cm, który został złożony jako depozyt ofiarny. 

   
Po lewej: rzeźba znana jako Chac Mool (fot. Mauricio Marat, INAH);
po prawej: dysk znaleziony w depozycie ofiarnym (fot. Marco Antonio Santos, INAH)

Dysk pochodzi z lat 850-1200 i jest czwartym tego typu dyskiem znalezionym na terenie Chichén Itzá. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz