piątek, 20 grudnia 2019

Wyniki analiz szczątków ofiar znalezionych w Uxul

Oryginalny artykuł: Isotope analysis points to Mayan prisoners of war

W 2013 roku, na terenie majańskiego miasta Uxul (stan Campeche, Meksyk) archeolodzy z Uniwersytetu w Bonn natrafili na dnie zbiornika wodnego na kości około 20 osób zabitych w VII w. n.e. (post: "Masowy grobowiec odkryty w Uxul"). W tym masowym grobie znajdowały się szczątki co najmniej 14 dorosłych mężczyzn i jednej kobiety, a także kilku młodzieńców i osiemnastomiesięcznego dziecka. Obecnie Nicolaus Seefeld (z Uniwersytetu w Bonn) we współpracy z badaczami z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) zdołali ustalić pochodzenie ofiar.

Szczątki odkryte w 2013 roku na dnie zbiornika w Uxul (fot. Nicolaus Seefeld)
Uczeni przeprowadzili analizę izotopu strontu zawartego w szkliwie nazębnym, wykorzystując w tym celu próbki pobrane od 13 ofiar. Uzyskane wyniki dostarczyły dokładniejszych informacji na temat tożsamości ofiar. Okazało się, że większość osób dorastała na ziemiach położonych około 150 km od Uxul, na terenie dzisiejszej Gwatemali, choć co najmniej jeden dorosły i jedno dziecko pochodzili z Uxul. W ośmiu przypadkach osoby miały zęby inkrustowane jadeitem lub ryty na siekaczach, co dowodzi wysokiego statusu społecznego.

Nicolaus Seefeld podczas pracy w laboratorium (fot. Nicolaus Seefeld)
Na prawie wszystkich kościach zachowały się ślady nacięć wykonanych kamiennymi ostrzami, a ofiary najpierw ścięto, a potem specjalnie rozczłonkowano ich ciała i wrzucono do zbiornika w taki sposób, aby poszczególne fragmenty znalazły się jak najdalej od siebie. Jak zaznacza Nicolaus Seefeld, miało to służyć zniszczeniu fizycznej jedności poszczególnych osób.

Fragmenty jednej z zachowanych czaszek (fot. Nicolaus Seefeld)
Dzięki scenom przedstawiającym rytualną przemoc wiadomo, że u Majów ścinanie ludzi i rozczłonkowywanie ich ciał było zazwyczaj związane z konfliktami wojennymi. Zatem najbardziej prawdopodobne wydaje się, że większość osób to jeńcy pojmani podczas wojny prowadzonej przez Uxul z jakimś ośrodkiem leżącym na południowych Nizinach Majów. Jednak, jak zaznacza Nicolaus Seefeld, zabicie tych osób nie powinno być pojmowane jako wyraz okrucieństwa czy brutalności, ale jako demonstracja władzy zwycięskiego Uxul.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz