Oryginalny artykuł: Arqueólogos localizan canoa prehispánica en un cenote durante proyecto del Tren Maya
Podczas prac archeologicznych związanych z budową trasy kolejowej dla pociągu przez ziemie Majów, eksperci z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) dokonali kolejnych interesujących odkryć. Tym razem badania objęły odcinek drogi prowadzącej z Izamal (stan Jukatan) do Cancun (stan Quintana Roo), gdzie na terenie miejsca nazwanego San Andrés znajdują się trzy zbiorniki wodne: cenote, cenote w formie studni i tak zwana rejoyada. Jak podaje ekspertka w dziedzinie archeologii podwodnej Helena Barba Meinecke, podczas eksploracji cenote, na głębokości pięciu metrów poniżej obecnego poziomu wody nurkowie dostrzegli na kamiennej ścianie jakiś ciemny ślad o rozmiarach 60-90 cm. W miejscu tym, przypuszczalnie wskazującym na dawny poziom wody, zlokalizowano jaskinię, wewnątrz której zauważono coś, co przypominało pień drzewa. Po inspekcji okazało się, że chodzi o pochodzące z czasów prekolumbijskich i dobrze zachowane canoe Majów.
Canoe Majów odkryte w cenote w San Andres (fot. SAS-INAH) |
Cenote w San Andres (fot. SAS-INAH) |
W dwóch pozostałych zbiornikach wodnych w San Andrés również natrafiono na pozostałości archeologiczne. W drugim cenote znaleziono szczątki ludzkie i ceramikę oraz malowidło ścienne przy wejściu. Z kolei na ścianach tak zwanej rejoyada zachowały się odciski malowanych dłoni. Poza tym archeolodzy wydobyli kadzielnicę z późnego okresu postklasycznego (lata 1200-1500), kamienną stelę, nóż o przeznaczeniu rytualnym i ponad 40 naczyń ceramicznych, które zostały wcześniej celowo rozbite.
Kadzielnica znaleziona przez archeologów w San Andres (fot. SAS-INAH) |
Badacze podkreślają, że w miejscach tych z całą pewnością odprawiano ceremonie, o czym świadczą nie tylko celowo zniszczone naczynia ceramiczne, ale również pozostałości węgla drzewnego, wskazujące na ich wystawienie na ogień, a także sposób umieszczenia przykrywających je kamieni. Rytuały odprawiano na przestrzeni kilkuset lat, czego dowodzi różnorodność i chronologia ceramiki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz