poniedziałek, 13 grudnia 2021

Naczynia Majów znalezione w jaskini w pobliżu Chemuyil

Oryginalny artykuł: El INAH recupera tres piezas arqueológicas mayas descubiertas en una cueva de Chemuyil, Quintana Roo

20 listopada bieżącego roku centrum Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w meksykańskim stanie Quintana Roo zostało powiadomione o prekolumbijskich artefaktach znajdujących się w jaskini położonej w pobliżu miasteczka Chemuyil. Na miejsce to został wysłany archeolog José Antonio Reyes Solís, który przeprowadził wstępną inspekcję i uratował zachowane naczynia Majów. Postanowiono zabezpieczyć wejście do jaskini, gdyż leży ona blisko drogi dojazdowej do miasteczka, przez co jest narażona na ewentualne niepożądane wizyty. 

Wejście do jaskini (fot. Antonio Reyes, Centrum INAH Quintana Roo)

Trzy, pochodzące z późnego okresu postklasycznego (lata 1200-1550) naczynia Majów znajdowały się w najbardziej zawiłej i najtrudniej dostępnej części jaskini. Pierwsze z nich jest jednobarwne, zachowało jeden z dwóch uchwytów, a u podstawy ma wklęsłe wgłębienie.

Pierwsze ze znalezionych naczyń (fot. Antonio Reyes, Centrum INAH Quintana Roo) 

Drugie naczynie to kulisty garnek zachowany jedynie we fragmentach, gdyż jeden z korzeni rosnącego nad jaskinią drzewa wywarł nacisk na skałę, doprowadzając do zniszczenia naczynia. Oba artefakty zostały umieszczone przez Majów nad naturalnymi niszami w jaskini, prawdopodobnie w miejscach, gdzie ściekała woda ze stalaktytów. Służyły zatem do zbierania nieskazitelnie czystej wody wykorzystywanej podczas rytuałów.

Fragmenty drugiego naczynia (fot. Antonio Reyes, Centrum INAH Quintana Roo)

Trzecim naczyniem jest misa na trójnogu znaleziona bardzo blisko zbiornika wodnego, który prawdopodobnie ciągnie się w kierunku dolnej części jaskini. Misa została ułożona dnem do góry i przykryta kamieniami, co wskazywałoby na depozyt ofiarny.

Misa na trójnogu stanowiąca prawdopodobnie depozyt ofiarny
(fot. Antonio Reyes, Centrum INAH Quintana Roo)

Co prawda brak informacji na temat jakiegoś dawnego ośrodka Majów w pobliżu Chemuyil, z którym można by powiązać tę jaskinię, ale należy pamiętać, że cały obszar położony między Playa del Carmen i Tulum obfituje w liczne groty wykorzystywane przez Majów jako miejsca do odprawiania rytuałów. Prace w jaskini będą kontynuowane, a znalezione artefakty przewieziono do Muzeum Majów w Cancun.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz