Oryginalny artykuł: El INAH investiga el sitio arqueológico de Tizacalco, al pie del volcán Teuhtli, en la CDMX
Przed tysiącami lat, na południe od dzisiejszego Miasta Meksyk erupcje wulkaniczne sprawiły, że wyrzucane przez nie popioły z upływem czasu przyczyniły się do powstania terenów uprawnych i tym samem zakładania niewielkich osad. Jednym z takich wulkanów był Teuhtli, u stóp którego położone jest stanowisko archeologiczne Tizacalco, gdzie w 2019 roku rozpoczęli badania specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH). Prace objęły obszar o powierzchni około 250 000 metrów kwadratowych, a także dawne tarasy rolnicze, które do dziś wykorzystywane są przez mieszkańców San Pedro Atocpan w gminie Milpa Alta.
Stanowisko archeologiczne Tizacalco (fot. INAH) |
Wulkan Teuhtli (fot. INAH) |
Dotychczasowe badania pozwoliły zidentyfikować co najmniej siedem zespołów budowli w centralnej części Tizacalco, obejmujących około 25-26 konstrukcji z czasów prekolumbijskich, w tym plac, kompleks pałacowy, przypuszczalny ołtarz z prowadzącymi do niego schodami oraz budowlę przypominającą wygładem igloo, typową dla tego regionu i nazywaną tecorbito. Ma ona wewnętrzną komnatę, a jej przeznaczenie stanowi przedmiot dyskusji. Mogła stanowić miejsce kultu, magazyn do przechowywania narzędzi rolniczych lub służyć jako łaźnia parowa temazcal.
Budowla w Tizacalco nazywana tecorbito (fot. INAH) |
Cechą charakterystyczną architektury w Tizacalco jest sposób budowy, który polega na układaniu kamieni w stosy bez użycia jakiejkolwiek substancji wiążącej. Podobne budowle zachowały się we wczesnych ośrodkach tego regionu, na przykład w Cuicuilco i Temamatla, ale dopiero wykopaliska dostarczą więcej informacji na temat okresu zamieszkiwania i przynależności kulturowej ludności z Tizacalco. Znaleziona do tej pory ceramika pochodzi z wczesnego okresu postklasycznego (lata 1000–1200). Jednak dzięki zebranym przez okoliczną ludność fragmentom naczyń ceramicznych i figurkom, na które natrafiano podczas prac rolniczych można sądzić, że miejsce to było zamieszkiwane już od okresu preklasycznego, gdyż widoczne są wpływy Teotihuacan. Archeolodzy mają nadzieję, że w tym roku będzie można rozpocząć wykopaliska w Tizacalco.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz