czwartek, 10 marca 2022

Jak zmiany klimatyczne wpłynęły na wioski rdzennych Amerykanów

Oryginalny artykuł: Native American shell ring villages may have been occupied then abandoned because of climate change

Nowe badania, które przeprowadzili Carey Garland i Victor Thompson (z University of Georgia, USA) oraz ich współpracownicy pokazują, że zmiany środowiskowe miały wpływ na zakładanie i opuszczanie przybrzeżnych wiosek położonych wzdłuż południowego wybrzeża atlantyckiego Stanów Zjednoczonych. Były to jedne z najwcześniejszych osad zamieszkiwanych przez społeczności zajmujące się rybołówstwem i powstawały w pobliżu bogatych w skorupiaki ujść rzek. Zostały jednak porzucone przez rdzennych Amerykanów około 4000 lat temu. Pozostały po nich duże kopce z muszlami mięczaków, nazywane przez archeologów pierścieniami. Do tej pory uczeni sugerowali, że do opuszczenia wiosek przyczyniły się problemy społeczno-ekologiczne, ale brakowało konkretnych dowodów. Tym razem badacze postanowili przeprowadzić analizy biochemiczne i paleobiologiczne muszli mięczaków znalezionych w trzech dawnych pierścieniach na wyspie Sapelo w stanie Georgia (USA). Zmierzyli wielkość muszli ostryg, porównali wartości izotopów tlenu w celu określenia warunków zasolenia i uzupełnili swe wyniki danymi chronologicznymi (analizy słojów drzew), wykorzystując model bayesowski w celu określenia zmian środowiskowych na przestrzeni czasu.

Mapa pokazuje położenie wyspy Sapelo w stanie Georgia (USA)
(autorzy Carey Garland i Victor Thompson)

Naukowcy ustalili, że trzy pierścienie z muszli na wyspie Sapelo, znane jako Ring I, Ring II i Ring III, były zajmowane w późnym archaiku przez różne, czasami nakładające się okresy. Najstarszym i najdłużej istniejącym okazał się Ring II, założony około 4290 lat temu i zajmowany przez około 340 lat. Ring I przetrwał około 150 lat w połowie tego okresu. Ring III był najpóźniejszy i został opuszczony około 3845 lat temu. O ile w przypadku Ring I i Ring II muszle ostryg były duże, to te z Ring III były znacznie mniejsze, co wskazuje na zmniejszenie się rozmiaru muszli ostryg na przestrzeni czasu. Może to świadczyć o wyczerpaniu zasobów ostryg lub o ich słabszym zdrowiu. Analizy izotopów tlenu również pokazują znacznie niższe warunki zasolenia w czasach Ring III w porównaniu z Ring I i Ring II. 

Mapa uzyskana dzięki technologii LiDAR z zaznaczonymi Ring I, Ring II i Ring III
(autorzy: Carey Garland i Victor Thompson)

Przeprowadzone analizy sugerują, że mieszkańcy wiosek z pierścieniami muszli doświadczali zmian środowiskowych, szczególnie podczas zajmowania Ring III. Przybrzeżne osady mogły początkowo przystosowywać się do zmian klimatu jako sposobu na efektywne zarządzanie rybołówstwem, które jest bardzo wrażliwe na takie wahania. Jednak w czasie zajmowania Ring III rybołówstwo mogło stać się niewystarczające do przetrwania, prowadząc do rozproszenia się ludności do innych osad. Uczeni są przekonani, że ich praca dostarcza wyczerpujących dowodów na wykazanie wzajemnej zależności pomiędzy zachodzącymi na dużą skalę zmianami środowiska a przekształceniami społecznymi na wybrzeżu obecnego stanu Georgia w późnym okresie archaicznym. Badania pokazują, że tubylcza ludność, która założyła pierwsze wioski przybrzeżne w Ameryce Północnej około 4200 lat temu była odporna i dzięki wspólnemu działaniu zdołała dostosować się do niestabilności środowiska i niedoborów zasobów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz