niedziela, 6 marca 2022

Technologia LiDAR ujawnia rzeczywiste rozmiary Tzintzuntzan, stolicy Tarasków

Oryginalny artykuł: Tecnología LiDAR revela más de un millar de estructuras en la Zona Arqueológica de Tzintzuntzan

Dzięki wykorzystaniu technologii LiDAR badacze z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) mogą poznać prawdziwe rozmiary i złożoność Tzintzuntzan, stolicy państwa Tarasków (zwanych też Purépechas), którzy w okresie postklasycznym odgrywali znaczącą rolę w Mezoameryce i byli zagorzałymi wrogami Mexików. Dominowali na rozległym terytorium, którego centrum znajdowało się w rejonie jeziora Pátzcuaro (stan Michoacán, Meksyk). W momencie dotarcia Hiszpanów Taraskowie sprawowali kontrolę nad ziemiami obejmującymi niemal cały obecny stan Michoacán, spore części stanów Guanajuato i Guerrero oraz mniejsze należące dziś do stanów Jalisco, Queretaro i Meksyk. Odpowiedzialny za projekt José Luis Punzo Díaz (z Centrum INAH Michoacán) przypomniał, że wykopaliska na terenie stanowiska archeologicznego Tzintzuntzan zaczęły się już 90 lat temu, kiedy w 1930 roku dotarł tam Alfonso Caso. Przez lata prace koncentrowały się w strefie z zachowanymi zabytkami, gdzie znajduje się duża platforma z pięcioma tak zwanymi yácatas. Takie budowle były charakterystyczne dla architektury Tarasków i obejmowały kilkupoziomowe podstawy schodkowe o wysokości do 12 metrów z dodanymi na szczycie okrągłymi konstrukcjami. W latach 70. XX wieku amerykańska badaczka Helen Pollard przedstawiła nieco szerszą wizję dawnego miasta, a później jego wygląd starała się ukazać Eugenia Fernández Villanueva (z Centrum INAH Michoacán). Jednak do tej pory brakowało możliwości, które pozwoliłyby w pełni poznać rozmiary dawnego Tzintzuntzan.

Stanowisko archeologiczne Tzintzuntzan (fot. INAH)

José Luis Punzo Díaz wyjaśnił, że w 2019 roku Centrum INAH Michoacán zaproponowało projekt z wykorzystaniem technologii LiDAR, która umożliwiłaby wirtualną eksplorację Tzintzuntzan. Pierwsze prace rozpoczęto w 2021 roku przy wsparciu National Center for Airborne Laser Mapping (NCALM, instytucji związanej z uniwersytetami w Houston i Berkeley) oraz NASA. Dzięki rezultatom badań uzyskano dokładny pogląd na temat złożoności i rozmiarów dawnego miasta. Do chwili obecnej zidentyfikowano ponad tysiąc pozostałości archeologicznych na obszarze 1075 hektarów. Zdołano poznać dziesiątki zabytków. Wiele z tych budowli nie jest widocznych gołym okiem. Technologia LiDAR w połączeniu ze zdjęciami satelitarnymi i modelami dostępnymi dzięki cyfrowej kartografii sprawiły, że po 90 latach prac archeologicznych w Tzintzuntzan badacze po raz pierwszy dysponują pełniejszym obrazem miasta. 

Obraz miasta uzyskany dzięki technologii LiDAR (fot. INAH)

José Luis Punzo Díaz zaznacza, że jest to dopiero pierwsza część badań, które obejmą znacznie większy zasięg. Już obecnie uzyskany plan Tzintzuntzan pozwolił docenić prawdziwą wielkość miasta i zidentyfikować tysiące tarasów, platform, piramid i budowli mieszkalnych rozmieszczonych na zboczach wzgórz i w pobliżu jeziora Pátzcuaro, a nie jedynie w centralnej części miasta. W najbliższych miesiącach przeprowadzone zostaną dalsze prace z wykorzystaniem technologii LiDAR. Tym razem obejmą 50 kilometrów kwadratowych, w tym stanowisko archeologiczne Ihuatzio, drugie z głównych miast Tarasków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz