piątek, 5 sierpnia 2022

W regionie Cajamarca (Peru) odkryto wioskę sprzed 5000 lat

Oryginalny artykuł: Descubren en Cajamarca una aldea de piedra de más de 5000 años

W wiosce Altamisa, położonej w dystrykcie José de Lourdes (prowincja San Ignacio, region Cajamarca, Peru) zespół archeologów z Universidad Nacional de Trujillo odkrył pod warstwą gęstej roślinności wzniesione z kamienia budowle pochodzące sprzed ponad 5000 lat. Podczas wykopalisk zarejestrowano konstrukcje na powierzchni 100 metrów kwadratowych. Poza tym przeprowadzono prace rozpoznawcze, kartograficzne i poszukiwawcze na obszarze 52 hektarów. Po ich zakończeniu zaproszono okolicznych mieszkańców, aby poznali to miejsce i pomogli je chronić przed ewentualnymi przyszłymi grabieżami. 

Pozostałości kamiennych budowli (fot. Feren Castillo)

Kilka kilometrów od wioski Altamisa położone jest San Juan de Pacay, gdzie natrafiono na pięć miejsc z malowidłami naskalnymi, które ze względu na zachowane wzory mogą liczyć ponad 12 000 lat. Są to głównie schroniska skalne, ale jedno miejsce znajduje się w zagłębieniu, które miejscowa ludność nazywa qocha

Miejsca z malowidłami naskalnymi w San Juan de Pacay (fot. Feren Castillo)

Malowidła wykonane są czerwonym barwnikiem, ale jego skład nie jest jeszcze znany. W sumie zachowało się około 150 różnych przedstawień, w tym postaci polujących mężczyzn, zwierzęta wielbłądowate i jelenie.

Malowidła naskalne w jednym ze schronisk skalnych (fot. Feren Castillo)

Jak podaje kierujący projektem badawczym Feren Castillo, w pobliżu znajduje się rzeka Chirinos, która do dziś dostarcza ryb okolicznej ludności. Jest zatem możliwe, że dawni mieszkańcy nowo odkrytej osady również zajmowali się rybołówstwem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz