czwartek, 25 sierpnia 2022

W parku Bosque de Chapultepec (miasto Meksyk) natrafiono na naczynia i figurki sprzed 3000 lat

Oryginalny artykuł: Descubrimiento inscribe al Bosque de Chapultepec entre los sitios más antiguos de la Cuenca de México 

Na terenie parku Bosque de Chapultepec, w sercu miasta Meksyk, w ramach projektu „Chapultepec, Naturaleza y Cultura”, którego koordynatorką prac archeologicznych jest María de Lourdes López Camacho, odkryto na głębokości zaledwie jednego metra pod powierzchnią warstwę materiałów zawierającą, między innymi, fragmenty naczyń ceramicznych i figurek antropomorficznych pochodzących sprzed 3000 lat. Tym samym Bosque de Chapultepec może zostać dopisany do listy najstarszych stanowisk w Dolinie Meksyku. 

Naczynia ceramiczne odkryte w Bosque de Chapultepec (fot. Mauricio Marat, INAH)

Jak podaje María de Lourdes López Camacho, ten kontekst archeologiczny pochodzi ze środkowego okresu preklasycznego (lata 1200-600 p.n.e.), na co wskazuje typologia znalezionej ceramiki. Warstwa odkrytych materiałów znajdowała się w pobliżu fontanny Xochipilli i Alei Kompozytorów, 700 metrów od miejsca, w którym w 2018 roku natrafiono na pozostałości domostwa z czasów apogeum Teotihuacan, zamieszkiwanego w latach 225- 550 (post: „Domostwo w stylu Teotihuacan na terenie Bosque de Chapultepec”) i do tej pory była to najwcześniejsza data związana z Bosque de Chapultepec.

Figurki ceramiczne znalezione podczas wykopalisk (fot. Mauricio Marat, INAH)

Uczonym aż trudno uwierzyć, że artefakty sprzed 3000 lat zdołały przetrwać w miejscu takim jak Bosque de Chapultepec, gdyż jest to jeden z parków najczęściej odwiedzanych przez obecnych mieszkańców miasta Meksyk. Bosque de Chapultepec nie pojawiał się na mapie archeologicznej dotyczącej okresu preklasycznego w Dolinie Meksyku, gdzie około 1200 roku p.n.e. istniały takie osady przedmiejskie, jak Tlapacoya-Zohapilco, Tlatilco, Coapexco i miejsca, które prawdopodobnie znajdują się pod warstwą lawy w południowo-wschodniej części stanu Meksyk, na północny zachód i na południe od miasta Meksyk.

Jedna ze znalezionych figurek (fot. Mauricio Marat, INAH)

Znalezione na terenie Bosque de Chapultepec artefakty oryginalnie były ułożone w formie posadzki z ceramiki po ich wcześniejszym celowym zniszczeniu. Kawałki talerzy (przypominające ceramikę z Zacatenco, wioski z okresu preklasycznego położonej u podnóża góry o tej samej nazwie), dziesiątki figurek zoomorficznych i antropomorficznych (spośród których wyróżniają się przedstawienia kobiet z „pulchnymi nogami” i karłów) znajdują się obecnie w laboratorium Narodowego Muzeum Historii w Zamku Chapultepec, gdzie są klasyfikowane i analizowane.  

Fragment figurki przedstawiającej kobietę z "pulchnymi nogami" (fot. Mauricio Marat, INAH)

Podczas wykopalisk znaleziono również groty strzał, przęśliki, ozdoby, szpikulec z kości jelenia, malutkie ostrza oraz narzędzia wykonane z krzemienia, jadeitu i łupków, które są badane w celu ustalenia ich funkcji, gdyż wykazują duże zużycie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz