środa, 4 stycznia 2023

W stanie Idaho odkryto najstarsze w Ameryce kamienne ostrza

Oryginalny artykuł: Archaeologists uncover oldest known projectile points in the Americas

Na terenie stanowiska Cooper's Ferry (stan Idaho, USA) archeolodzy z Oregon State University odkryli kamienne ostrza o wielkości od jednego do pięciu centymetrów, które – jak wykazało datowanie radiowęglowe – pochodzą sprzed około 15 700 lat. Tym samym są one o trzy tysiące lat starsze od ostrzy typu Clovis znalezionych na ziemiach Ameryki Północnej i ponad dwa tysiące lat starsze od ostrzy, na które natrafiono wcześniej w Cooper's Ferry.  

Stanowisko archeologiczne Cooper's Ferry (fot. Loren Davis)

Jak podaje kierujący pracami Loren Davis, z naukowego punktu widzenia odkrycia te dostarczają bardzo ważnych informacji na temat pierwszych mieszkańców Ameryki, gdyż  dowodzą, że ludzie żyli tam już 16 000 lat temu. Potwierdzałyby to również wcześniejsze znaleziska w Cooper's Ferry, w tym odłupki i kawałki kości. Poza tym, jak podkreśla Loren Davis, odkryte ostrza są wyjątkowo ciekawe ze względu na ich podobieństwo do pochodzących sprzed 16 000 – 20 000 lat ostrzy, na które natrafiono na wyspie Hokkaido w Japonii. Ich obecność w Idaho dodaje więcej szczegółów do hipotezy o wczesnych powiązaniach genetycznych i kulturowych między ludnością z północno-wschodniej Azji i Ameryki Północnej. Część posiadanej przez najwcześniejsze ludy Ameryki Północnej wiedzy kulturowej jest widoczna w sposobie wykonywania narzędzi kamiennych takich jak ostrza znalezione w Cooper's Ferry. Porównując je z innymi pochodzącymi z tego samego okresu lub starszymi, można wysunąć wnioski o przestrzennym zasięgu sieci społecznych i dzieleniu się wiedzą technologiczną.

Ostrza odkryte w Cooper's Ferry (fot. Loren Davis)

Pomimo małych rozmiarów ostrza z Cooper's Ferry stanowiły śmiertelną broń i mogły być używane do polowania na dużą zwierzynę, gdyż wnikały głębiej i powodowały znaczne uszkodzenia wewnętrzne. Loren Davis bada stanowisko Cooper's Ferry od lat 90. XX wieku. Wcześniej natrafiono tam na pozostałości pochodzącego sprzed 14 200 lat paleniska oraz miejsce służące przetwarzaniu żywności, gdzie zachowały się szczątki wymarłego gatunku konia. Opisane przez uczonych ostrza zostały odkryte podczas sezonów wykopaliskowych w latach 2012-2017, ale dopiero teraz opublikowano rezultaty badań.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz