poniedziałek, 16 stycznia 2023

Prace archeologiczne na terenie La Ventilla, jednej z dzielnic Teotihuacan

Oryginalny artykuł: Elite vinculada al trabajo lapidario residió en un conjunto de La Ventilla, en Teotihuacan, confirma estudio

Chcąc zrozumieć lepiej życie mieszkańców Teotihuacan, archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) przeprowadzili prace wykopaliskowe w kompleksie architektonicznym 3B w dzielnicy La Ventilla. Badacze skupili się na trzech grupach budowli, obejmujących świątynie oraz przestrzenie z portykami, wspaniałymi wykończeniami i malowidłami ściennymi, rozmieszczone wokół placu z ołtarzem.

Kompleks architektoniczny 3B w dzielnicy La Ventilla (fot. Julie Gazzola, INAH)

Kierująca projektem Julie Gazzola podaje, że celem prac było poznanie statusu społecznego mieszkańców La Ventilla i ustalenie ich głównych zajęć. Chodziło też o potwierdzenie hipotezy, którą przed dwiema dekadami wysunął archeolog Sergio Gómez Chávez przekonany, że 1600 lat temu ta dzielnica Teotihuacan była zajmowana przez elitę związaną z wyrobem artefaktów z cennych kamieni. Julie Gazzola zaznacza, że każda z badanych grup budowli miała miejsce przeznaczone do praktykowania czynności rytualnych, a przynajmniej jedna z trzema świątyniami była zamieszkiwana przez osoby o najwyższym statusie społecznym. Na posadzce jednego z pomieszczeń znaleziono dwie rzeźby z zielonego kamienia, a w innym miejscu natrafiono na dużą ilość różnych surowców, odpadów, drobnych przedmiotów z muszli, obsydianu, łupków, zielonego kamienia i kości, a także narzędzia, co wskazywałoby na wykonywane tam czynności.

Rzeźba z zielonego kamienia znaleziona podczas wykopalisk (fot. Julie Gazzola, INAH)

Z kolei w części z trzema świątyniami zachowało się kilka depozytów ofiarnych z kadzielnicami pomalowanymi cynobrem oraz związane z ołtarzem pochówki niemowląt. Odkryto też szczątki dorosłej kobiety, przy której złożono ponad 900 najróżniejszych artefaktów, w tym 792 miniaturowe przedmioty gliniane, 43 figurki wykonane z tizate (białej glinki wymieszanej z ziemią) i 95 miniaturowych naczyń ceramicznych. 

Artefakty odkryte podczas wykopalisk (fot. Julie Gazzola, INAH)

Zdaniem archeologów, obecność kilku pochówków osób różnej płci i wieku, których szczątki były w kilku przypadkach pokryte cynobrem na znak podkreślenia wysokiego statusu społecznego potwierdzałyby, że budowle te były zamieszkiwane przez przedstawicieli elity. Chociaż nie zakończono jeszcze w pełni badań znalezionego materiału archeologicznego, który głównie pochodzi z fazy określanej jako Późny Xolalpan i przypadającej na lata 400-500 n.e., już teraz można stwierdzić, że ta dzielnica Teotihuacan była zajmowana przez ludzi, którzy mieli szeroki dostęp do różnych zasobów. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz