poniedziałek, 23 października 2023

Prace konserwatorskie rzeźby Mexików

Oryginalny artykuł: Expertos del INAH recuperan la policromía de una monumental cabeza de serpiente mexica

19 września 2022 roku trzęsienie ziemi w mieście Meksyk odsłoniło wyrzeźbioną w kamieniu ogromną głowę węża, którą niezwłocznie zajęli się specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) i z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM). Po upływie około roku od tego wydarzenia INAH kontynuuje prace konserwatorskie tej liczącej ponad 500 lat rzeźby Mexików z polichromią zachowaną na około 80 % powierzchni, najwięcej spośród tych znalezionych do tej pory.

Rzeźba głowy węża z zachowaną polichromią (fot. LANCIC. UNAM)

Salvador Pulido Méndez i Patricia Ledesma Bouchan poinformowali, że rzeźbę odkryto pod wschodnim skrzydłem budynku dawnej Szkoły Prawoznawstwa UNAM w Centrum Historycznym miasta Meksyk, na głębokości 4,50 m. Ma długość 1,80 m, wysokość 1 m, szerokość 85 cm i waży około 1,2 tony. Chociaż znajdowała się poza oryginalnym kontekstem, to została powiązana z szeregiem elementów architektonicznych. Jednak jej osobliwość polega na tym, że te same mieszaniny błota i wody, które pokrywały ją przez ponad 500 lat, pozwoliły również zachować warstwę stiuku wraz ze śladami kolorów ochry, czerwieni, błękitu, czerni i bieli.

Głowa węża (fot. LANCIC. UNAM)

Prace konserwatorskie, którymi kieruje María Barajas Rocha rozpoczęły się od chwili wydobycia rzeźby. Jak wyjaśnia restauratorka, proces jest kluczowy dla zachowania polichromii, gdyż pigmenty używane przez Mexików do ozdabiania ich przedmiotów kultu i świątyń są niezwykle delikatne ze względu na minerały i rośliny, z których je uzyskano. Prace rozpoczęte 19 września 2022 roku potrwają do początków 2024 roku. Miejsce, w którym są one przeprowadzane zostało specjalnie przygotowane i wyposażone w rejestratory danych, które umożliwiają ciągły odczyt i kontrolę wilgotności względnej rzeźby. Specjaliści podają, że ich celem jest, aby rzeźba powoli i ostrożnie traciła gromadzoną przez wieki wilgoć, gdyż jeśli proces zostanie przyspieszony, może nastąpić utrata koloru oraz pęknięcia lub krystalizacja soli w kamieniu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz