wtorek, 31 października 2023

Eksperci odtworzyli wygląd „Juanity”

Oryginalny artykuł: Experts reconstruct the face of Peru's most famous mummy, a teenage Inca sacrificed in Andean snow

We wtorek, 24 października w Muzeum Sanktuariów Andyjskich Katolickiego Uniwersytetu Santa Maria w Arequipie odsłonięto odtworzone popiersie najsłynniejszej peruwiańskiej mumii. Nastoletnia „Juanita” została złożona w ofierze podczas rytuału ponad 500 lat temu. Jej mumię odkrył w 1995 roku amerykański antropolog Johan Reinhard na wysokości ponad 6000 metrów, na ośnieżonym wulkanie Ampato.

Popiersie Juanity (źródło fot. Andina)

Silikonowe popiersie przedstawia młodą kobietę o wydatnych kościach policzkowych, czarnych oczach i śniadej skórze. Zostało wykonane przez polskich i peruwiańskich naukowców, którzy współpracowali z Oscarem Nilssonem, szwedzkim archeologiem i rzeźbiarzem specjalizującym się w trójwymiarowych rekonstrukcjach twarzy dawnych ludzi. Modelowanie twarzy „Juanity” zajęło mu 400 godzin pracy. Jak podaje Dagmara Socha z Centrum Studiów Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszym krokiem do odtworzenia twarzy „Juanity” było uzyskanie repliki jej czaszki. Do rekonstrukcji twarzy wykorzystano skany ciała, badania DNA, cechy etnologiczne, wiek i karnację.

Zbliżenie twarzy Juanity (fot. Katolicki Uniwersytet Santa Maria w Arequipie)

Zgodnie z badaniami antropologicznymi „Juanita” została złożona w ofierze między 1440 a 1450 rokiem, w wieku 13-15 lat. Miała 1,40 m wzrostu, ważyła 35 kg i była dobrze odżywiona. Według uczonych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (Baltimore, USA), którzy przeprowadzili tomografię komputerową, prawdopodobną przyczyną śmierci był poważny cios zadany w prawy płat potyliczny. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz