piątek, 27 października 2023

Susza w brazylijskiej Amazonii odsłoniła dawne ryty naskalne

Oryginalny artykuł: Drought in Brazil's Amazon reveals ancient engravings

Ekstremalna susza w niektórych częściach Amazonii doprowadziła do dramatycznego spadku poziomu wody w rzekach, odsłaniając dziesiątki zwykle zanurzonych formacji skalnych z wyrzeźbionymi postaciami ludzkimi, które mogą pochodzić nawet sprzed około 2000 lat. 

Odsłonięte ryty naskalne (źródło fot. phys.org)

Ryty naskalne zwykle nie są widoczne, ponieważ zakrywają je wody rzeki Negro, która w zeszłym tygodniu osiągnęła najniższy poziom od 121 lat. Ich pojawienie się na brzegu rzeki zachwyciło zarówno naukowców, jak i opinię publiczną.

Jeden z przykładów sztuki naskalnej w Praia das Lajes (źródło fot. phys.org)

Jak podaje Jaime Oliveira (z Brazylijskiego Instytutu Dziedzictwa Historycznego), ryty naskalne znajdują się w miejscu znanym jako Praia das Lajes, zamieszkiwanym 1000-2000 lat temu. Po raz pierwszy ryty zaobserwowano w 2010 roku, podczas innego okresu suszy, nie tak dotkliwego jak obecny. Większość rytów przedstawia ludzkie twarze, niektóre prostokątne, inne owalne, z uśmiechami lub ponurymi minami. 

Archeolog Jaime Oliveira przy jednej ze skał z zachowanymi rytami (źródło fot. phys.org)

Beatriz Carneiro (również z Brazylijskiego Instytutu Dziedzictwa Historycznego) podkreśla, że Praia das Lajes ma ogromne znaczenie dla zrozumienia pierwszych ludzi, którzy zamieszkiwali ten region, a jest to dziedzina wciąż mało zbadana. Niestety problem powraca wraz z pogłębianiem się suszy, gdyż ryty mogą lepiej przetrwać pod wodą.  

Praia das Lajes (źródło fot. phys.org)

Susza w brazylijskiej Amazonii drastycznie obniżyła w ostatnich tygodniach poziom rzek, dotykając obszaru zależnego od labiryntu dróg wodnych zapewniających transport i zaopatrzenie. Rząd brazylijski wysłał nadzwyczajną pomoc w ten region, gdzie zwykle tętniące życiem brzegi rzek są suche i pełne porzuconych łodzi. Zdaniem ekspertów pora sucha pogorszyła się w tym roku z powodu El Niño, który zakłóca normalną pogodę, potęgując skutki zmiany klimatu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz