Oryginalny artykuł: Puente Piedra: hallan tres fardos funerarios en sitio arqueológico
W kompleksie archeologicznym Tambo Inga, położonym w dzielnicy Puente Piedra, w północnej części Limy, gdzie od trzech miesięcy prowadzone są prace wykopaliskowe odnaleziono trzy zawiniątka grobowe, z których jedno odpowiada młodej kobiecie zmarłej w wieku od 18 do 23 lat. Jak podkreśla Roxana Gómez Torres, kierująca projektem Tambo Inga, są to pierwsze pochówki odkryte podczas tych wykopalisk i mają ogromne znaczenie, gdyż dzięki nim będzie można uzyskać informacje na temat życia dawnych mieszkańców na tym obszarze północnej Limy.
Kompleks archeologiczny Tambo Inga (fot. Andina) |
Zawiniątko grobowe ze szczątkami młodej kobiety (fot. Andina) |
Do tej pory nie przeprowadzono jeszcze odpowiednich badań, które mogłyby potwierdzić, że zawiniątka grobowe należą do grupy etnicznej Collis. Jednak na podstawie dotychczasowych ustaleń można wywnioskować, że była to ludność miejscowa zamieszkująca ten obszar w czasach Inków. Tambo Inga pełniło funkcję administracyjną i w tym przypadku Inkowie zbudowali je w celu sprawowania nadzoru nad daninami, kanałami, drogami, zbiorami i zasiewami, za które odpowiedzialny był curaca.
Jedno z trzech znalezionych zawiniątek grobowych (fot. Andina) |
Jak podaje Roxana Gómez Torres, Tambo Inga stawia czoło normom budownictwa, ponieważ zostało wzniesione na zboczu, co wymagało znajomości specjalnych technik.
Budowla na terenie Tambo Inga (fot. Andina) |
Poza tym, miejsce to miałoby konotacje religijne, gdyż znajduje się na wzniesieniu, skąd można obserwować całą okolicę, charakteryzującą się obecnością rozległych pól uprawnych, terenów podmokłych i puquiales, które zaopatrywały Tambo Inga w wodę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz