Oryginalny artykuł: Formidable hallazgo en Ica: descubren geoglifos con forma de felinos y seres antropomorfos
Ekipa złożona z 20 studentów i archeologa Omara Bendezú De la Cruz z Universidad Nacional San Luis Gonzaga w Ica (Peru) odkryła 29 nowych geoglifów, znajdujących się w prowincji Nazca, w regionie Ica. Geoglify przedstawiają dzikie koty i postacie antropomorficzne.
Nowo odkryte geoglify w regionie Ica (fot. Andina) |
Projekt badawczy, prowadzony za zgodą Ministerstwa Kultury, trwał przez cztery miesiące. Jak podaje Omar Bendezú De la Cruz, znalezione geoglify pochodzą z lat 300 p.n.e. - 100 n.e., obejmując okres od późnego Paracas do wczesnej Nasca.
Geoglify na zboczach wzgórz (fot. Andina) |
Wizerunki dzikich kotów (fot. Andina) |
Do tej pory w El Ingenio zidentyfikowano dziesięć wizerunków dzikich kotów o różnych rozmiarach, od 17 m długości i 12 m wysokości do około 42 m długości i 43 m wysokości. W Changuillo odnaleziono osiem geoglifów przedstawiających dzikie koty o wymiarach od 11,30 m długości i 9,53 m wysokości do 37,31 m długości i 13,70 m wysokości.
Geoglify przedstawiające dzikie koty (fot. Andina) |
Geoglify skierowane są na południe, w stronę linii Nasca. Omar Bendezú De la Cruz podkreśla, że dla dawnych mieszkańców dzikie koty miały najwyraźniej szczególne znaczenie. Badania będą kontynuowane, co pozwoli zdobyć więcej informacji na ten temat. Dzikie koty są częstym motywem pojawiającym się w kulturze Paracas, na ceramice i tekstyliach, a niektórzy uczeni wiążą je z żyznością i z bóstwem wody.
Geoglify odkryte w regionie Ica (fot. Andina) |
Na zboczu wzgórza w El Ingenio zarejestrowano również dziesięć geoglifów przedstawiających postacie antropomorficzne, a w San Juan jeden tego typu geoglif. Zespół kierowany przez archeologa Omara Bendezú De la Cruz kontynuuje proces identyfikacji kolejnych geoglifów w miejscach, w których prowadzono prace.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz