Oryginalny artykuł: Aumenta en 20% el recorrido por la Zona Arqueológica de Uxmal, en Yucatán, con la apertura del Grupo El Palomar
17 listopada Grupa El Palomar („Gołębnik”) w Uxmal, mieście Majów na Jukatanie, została otwarta dla zwiedzających. Specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) i okoliczni mieszkańcy, których pracami kierował archeolog José Huchim Herrera przeprowadzili badania i odrestaurowali Patio Hundido („Zagłębiony Dziedziniec”) oraz Grupo Tardío („Grupę Późną”) tego kompleksu, który jest fundamentalny dla zrozumienia rozwoju Uxmal, miasta liczącego niegdyś prawie 25 000 mieszkańców.
Grupa El Palomar (fot. INAH) |
Widok na nową część miasta udostępnioną zwiedzającym (fot. INAH) |
Inne schody łączą tę część miasta z Patio Hundido datowanym na lata 820 - 1000 i z centralnym ołtarzem. Na północ od patio rampa dochodzi do drogi sacbé, ograniczającej teren, na którym znajduje się Estructura Redonda („Okrągła Budowla”), gdzie odnaleziono Stelę 18. Jak podkreśla José Huchim Herrera, jest to przestrzeń sięgająca okresu preklasycznego, lat 500 p.n.e. - 300 n.e. Poza dobrze znanymi do tej pory budowlami w Uxmal, jak Piramida Czarnoksiężnika, Czworokąt Mniszek czy Pałac Gubernatora, równie ważne są te z okresów wcześniejszych, stanowiące wspaniały przykład architektury, zdobnictwa i wykorzystania przestrzeni publicznej w Uxmal przed jego rozkwitem w latach 600 - 950.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz