sobota, 24 lutego 2024

Sztuka jaskiniowa w Cueva Huenul 1 w Patagonii

Oryginalny artykuł: Cave art in Patagonia found to be oldest pigment-based cave art in South America

Grupa uczonych z Argentyny, Chile i USA przeprowadziła badanie próbek pigmentów pobranych z malowideł w jaskini Cueva Huenul 1 w Patagonii (Argentyna), gdzie zachowało się około 900 różnych przedstawień, w tym ludzi i zwierząt. Ponieważ substancja była pochodzenia roślinnego, można było zastosować datowanie radiowęglowe, które ujawniło, że wiek pigmentów sięga tysięcy lat. Tym samym tamtejsza sztuka jaskiniowa okazała się najstarszą w Ameryce Południowej. Wyniki analiz zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Cueva de Huenul 1 w Patagonii (fot. Guadalupe Romero Villanueva)

Patagonia leży na krańcu Ameryki Południowej i jest to głównie teren pustynno-stepowy, choć obejmuje także część południowych Andów. Wcześniejsze badania sugerowały, że ludzie zaczęli zamieszkiwać ten obszar około 12 000 lat temu, co czyni go jednym z ostatnich miejsc na Ziemi, do których dotarli ludzie. Natrafiono też na przykłady sztuki jaskiniowej pierwszych mieszkańców tego regionu. 

Malowidła w Cueva Huenul 1 (fot. Guadalupe Romero Villanueva)

Sugerowano, że sztuka ta powstała prawdopodobnie zaledwie kilka tysięcy lat temu. Wyniki nowych badań wskazują, że jest znacznie starsza i liczy aż 8200 lat.

Sztuka jaskiniowa w Cueva Huenul 1 (fot. Guadalupe Romero Villanueva)

Niewiele wiadomo o dawnych mieszkańcach Patagonii. Życie w tym regionie nie mogło być łatwe ze względu na niewystarczającą ilość opadów i ograniczone źródła żywności. Pierwsi ludzie musieli mieszkać w pobliżu oceanu. Poza tym, obszar ten doświadczył gorącego i suchego okresu, który rozpoczął się około 10 000 lat temu i utrzymywał się przez kilka tysięcy lat. Mimo to ludzie przetrwali, o czym świadczy pozostawiona przez nich sztuka jaskiniowa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz