wtorek, 20 lutego 2024

Jeden z najwcześniejszych okrągłych placów w prekolumbijskim Peru

Oryginalny artykuł: Anthropologists' research unveils early stone plaza in the Andes

Uczeni Jason Toohey i Melissa Murphy (z University of Wyoming, USA) oraz Patricia Chirinos Ogata (z University of California, Santa Barbara, USA), prowadzący od 2015 roku wykopaliska na stanowisku archeologicznym Callacpuma położonym w pobliżu Cajamarca (Peru), odkryli jeden z najwcześniejszych w Ameryce Południowej okrągłych placów z monumentalną architekturą megalityczną, która nawiązuje do konstrukcji wykorzystującej duże kamienne bloki ustawione pionowo bez użycia zaprawy. Wyniki prac zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Okrągły plac w Callacpuma (żródło fot. Science Advances)

Aby dowiedzieć się z jakiego okresu pochodzi plac przeprowadzono tam prace wykopaliskowe, podczas których natrafiono na różne artefakty i zebrano próbki węgla drzewnego, pozwalające na datowanie radiowęglowe. Wszystkie pozostałości zostały oczyszczone i przeanalizowane w laboratorium. Wyniki badań wykazały, że budowę placu rozpoczęto około 4750 lat temu, w późnym okresie preceramicznym. Oznacza to, że okrągły plac w Callacpuma jest najstarszym znanym przykładem monumentalnej i megalitycznej architektury w dolinie Cajamarca i jednym z najwcześniejszych w prekolumbijskim Peru.

Plan placu z zaznaczonymi miejscami, w których prowadzono wykopaliska
(źródło ilustracji: Science Advances)

Plac otaczają dwa koncentryczne mury, a jego średnica wynosi nieco ponad 18 metrów. Jak podaje Jason Toohey, było to prawdopodobnie miejsce spotkań i odprawiania ceremonii pierwszych mieszkańców tej części doliny Cajamarca, którzy prowadzili głównie łowiecko-zbieracki tryb życia i prawdopodobnie dopiero rozpoczynali uprawę roślin i udomowienie zwierząt.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz