piątek, 16 lutego 2024

Wyniki analizy diety łowców-zbieraczy w Andach

Oryginalny artykuł: Hallazgo en Puno: dieta de peruanos primitivos se basó en vegetales más que de carne

Zespół naukowców z University of Wyoming, Penn State University, University of California-Merced, University of California-Davis, Binghamton University, University of Arizona (USA) i peruwiańskich archeologów przebadał szczątki 24 łowców-zbieraczy żyjących w Andach 9000 – 6500 lat temu w celu poznania ich diety. Do tej pory zakładano, że jej podstawą było spożywanie mięsa zwierzęcego. Nowe analizy izotopowe wykazały jednak, że w większości opierała się ona na produktach roślinnych.

Szczątki łowców-zbieraczy poddane analizom (źródło fot. Andina)

Badane szkielety pochodzą z dwóch prehistorycznych miejsc pochówku Wilamaya Patjxa i Soro Mik'aya Patjxa, położonych na wysokości 3800 m n.p.m., w regionie Puno. Wyniki analiz pokazują, że dieta pierwszych ludzi w Andach składała się średnio w 80% z roślin i tylko w 20% z mięsa. Jak podaje kierujący pracami Randy Hass (z University of Wyoming), rośliny stanowiły od 70% do 95 % przeciętnej diety, a mięso od 3% do 23 %. 

Stanowisko archeologiczne Wilamaya Patjxa (fot. Randy Hass)

Ponadto spalone pozostałości roślin z tych stanowisk i wyraźne ślady zużycia zębów (górnych siekaczy) wskazują, że dzikie bulwy stanowiły prawdopodobnie najważniejsze źródło pożywienia. Nowe badania aktualizują naszą wiedzę na temat początków gospodarki pierwszych populacji ludzkich na wyżynach andyjskich.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz