niedziela, 4 lutego 2024

W jaskini Cueva del Tesoro znaleziono narzędzia myśliwskie sprzed 1900 lat

Oryginalny artykuł: Descubren instrumentos de caza con antigüedad de 1,900 años, en una cueva de Cadereyta, Querétaro

W wąskim korytarzu jaskini Cueva del Tesoro w Cadereyta de Montes (meksykański stan Querétaro) archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odzyskali jeden z nielicznych zestawów narzędzi myśliwskich pochodzących z czasów prekolumbijskich. Są to atlatl (miotacz strzał) i dwie drewniane strzały pochodzące z I wieku naszej ery. Odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Speleologów w Querétaro: Carolina Camacho, Paulo Campos, Héctor Fuentes i Jorge Ramos, którzy podczas eksploracji jaskini znajdującej się na terenie gminy Rancho Quemado natrafili na te artefakty i niezwłocznie powiadomili o nich Centrum INAH Querétaro. 

Rancho Quemado, gdzie znajduje się Cueva del Tesoro (fot. Jesus E. Medina)

W kwietniu 2023 roku archeolodzy Carlos Viramontes Anzures, Jesús Eduardo Medina Villalobos i Ricardo Leonel Cruz Jiménez dostali się do jaskini, korzystając z pomocy speleologów. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 200 metrów nad dnem wąwozu. 

Wejście do jaskini widziane z jej wnętrza (fot. Jesus E. Medina)

W tym podziemnym odgałęzieniu ze średnią wysokością 80 cm, znaleziono atlatl (o długości 51,5 cm), dwa fragmenty strzał (66 i 79 cm) oraz parę zmodyfikowanych kawałków drewna (135 i 172 cm), które przypuszczalnie były kijami do kopania, ale mogły służyć także jako narzędzia wielofunkcyjne. Cały zebrany materiał został przewieziony do Centrum INAH Querétaro, gdzie zostaną przeprowadzone dalsze badania.

Artefakty w momencie odkrycia (fot. Jesus E. Medina)

Suchość panująca w Cueva del Tesoro pozwoliła na zachowanie tych artefaktów przez niemal dwa tysiąclecia, na co wskazuje wynik datowania radiowęglowego przeprowadzonego na jednej ze strzał, który wskazuje na lata 7-132 n.e. Archeolog Carlos Viramontes uważa, że odkrycia tych narzędzi nie należy postrzegać odrębnie, ale jako najnowszy wkład do badań półpustynnych obszarów Querétaro i Guanajuato, gdzie mężczyźni i kobiety zajmowali się polowaniem i zbieractwem oraz przemieszczali się w poszukiwaniu pożywienia na przestrzeni 9000 lat. Świadectwem tego jest ponad 260 miejsc z przykładami sztuki naskalnej.

Atlatl znaleziony w Cueva del Tesoro (fot. Jesus E. Medina)

W 2023 roku, w ramach prowadzonego przez siebie projektu, Carlos Viramontes, Jesús Medina i Claudia Jiménez zarejestrowali na terytorium Querétaro nowe miejsca, w których zachowały się sceny polowań. Archeolodzy podkreślają, że jeszcze 30 lat temu niewiele wiedziano o tej ludności, opierając się jedynie na źródłach z XVI wieku. Dopiero pod koniec lat 50. XX w. pojawiły się nowe informacje pogłębiające ten temat, kiedy Cynthia Irwin-Williams prowadziła prace w jaskini El Tecolote w Tequisquiapan i znalazła materiały, w tym groty strzał, datowane na 7000 lat p.n.e.

Detal drewnianego ostrza jednej ze strzał znalezionych w Cueva del Tesoro (fot. Jesus E. Medina) 

W 1989 roku Centrum INAH Querétaro zarejestrowało przedmioty o podobnym datowaniu w Mesa de León, położonym w pobliżu Cueva del Tesoro. Obecność łowców-zbieraczy w tym regionie sięga co najmniej 9 000 lat.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz