Oryginalny artykuł: Plant material on obsidian blades on Rapa Nui suggests settlers there visited South America and returned
Zespół archeologów powiązany z kilkoma instytucjami w Chile przedstawił dowody na to, że pierwsi osadnicy na Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui) popłynęli do Ameryki Południowej, nawiązali kontakt z mieszkającymi tam ludźmi, a następnie powrócili na wyspę. Taka podróż wymagałaby przepłynięcia w jedną stronę 3700 kilometrów i prawdopodobnie zajęłaby od jednego do dwóch miesięcy, w zależności od pogody. Wcześniejsze badania wykazały, że ustne przekazy ludu Rapu Nui zawierają doniesienia o co najmniej jednej takiej podróży. Uczeni przeanalizowali materiał roślinny znaleziony na obsydianowych ostrzach, pochodzących z miejsca zwanego Anakena, najstarszej znanej osady na wyspie, zamieszkiwanej w latach 1000-1300.
Anakena (fot. Andrea Seelenfreund) |
Obsydianowe ostrza wykorzystane w badaniach (źródło fot. PLOS ONE) |
Maniok, słodkie ziemniaki i achira wyróżniały się z innego powodu, gdyż wszystkie trzy to rośliny południowoamerykańskie. Badacze zauważyli również, że podczas wykopalisk w najgłębszych partiach znaleziono pozostałości słodkich ziemniaków, co sugeruje, że dotarły one na wyspę w pierwszych latach osadnictwa. Zdaniem uczonych mieszkańcy Rapa Nui zapuszczali się do Ameryki Południowej i z powrotem być może kilka razy. Uważają ponadto, że niektóre przywiezione rośliny zostały zasadzone i uprawiane w kolejnych latach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz