wtorek, 26 marca 2019

Nowe znaleziska w Templo Mayor budzą nadzieję na odkrycie grobu Ahuitzotla

Oryginalny artykuł: Aztec war sacrifices found in Mexico may point to elusive royal tomb

Kolejne depozyty ofiarne odkryte ostatnio na terenie świątyni Templo Mayor w stolicy Meksyku mogą doprowadzić archeologów do grobowca władcy Mexików. Depozyty zostały umieszczone przez kapłanów Mexików ponad 500 lat temu, we wnętrzu okrągłej platformy, wznoszącej się niegdyś przed świątynią, gdzie – zgodnie z informacjami historycznymi – powinni spoczywać władcy, choć do tej pory nie natrafiono na żaden grobowiec. Jak podaje kierujący projektem Leonardo Lopez Lujan, w miarę prowadzonych prac wykopaliskowych znajdują coraz bogatsze artefakty i dlatego tym razem wzrosły oczekiwania archeologów. Szczególnie zainteresowanie wzbudziły szczątki jaguara złożone w dużej, czworokątnej, kamiennej skrzyni, umieszczonej w centralnej części platformy.

Prace wykopaliskowe prowadzone na terenie Templo Mayor (fot. Reuters/Henry Romero)
Do tej pory wydobyto zaledwie 1/10 zawartości skrzyni, ale już natrafiono na mnóstwo artefaktów, w tym miotacz strzał i wyrzeźbiony z drewna dysk, umieszczony na grzbiecie jaguara i będący jednym z atrybutów boga wojny i słońca Huitzilopochtli. Nad szczątkami jaguara z łbem skierowanym na zachód, ułożone były muszle, rozgwiazdy i korale, nawiązujące do wodnego świata podziemnego, do którego udawało się słońce podczas swej nocnej wędrówki. W depozycie znajdowały się również szczątki warzęchy, ptaka o różowym upierzeniu, wiązanego z wojownikami i władcami Mexików i symbolizującego ich duchy udające się w zaświaty.

Depozyt za szczątkami jaguara i dyskiem – atrybutem boga Huitzilopochtli (fot. Reuters/Henry Romero)
Kilkadziesiąt lat po hiszpańskiej konkwiście, kronikarze opisali rytuały związane z pogrzebami trzech władców Mexików z lat 1469-1502. Ich ciała poddano kremacji, a prochy wraz z bogatymi darami i sercami niewolników złożonych w ofierze umieszczono w depozytach we wnętrzu lub w pobliżu okrągłej platformy. W 2006 r. odkryto niedaleko ogromny monolit z wizerunkiem bogini ziemi, poświęcony w 1502 r., gdy zmarł największy władca, Ahuitzotl. Z tego względu, Elizabeth Boone z Tulane University uważa, że w odkrytym depozycie ofiarnym mogą znajdować się prochy Ahuitzotla, a jaguar mógł symbolizować władcę jako nieustraszonego wojownika.

Depozyt z krzemiennymi nożami (fot. Reuters/Henry Romero)
Przy depozycie ze szczątkami jaguara znajdowała się mniejsza kamienna skrzynia, zawierająca warstwę kopalu, palonego jako kadzidło, ale nie została jeszcze w pełni przebadana. W kolejnej skrzyni znajdowało się 21 krzemiennych noży zdobionych tak, by przedstawiały postacie wojowników. Mają miniaturowe, drewniane miotacze strzał i tarcze oraz wykonane z masy perłowej dyski będące atrybutami boga Huitzilopochtli.

Depozyt z kawałkami kopalu (fot. Reuters/Henry Romero)
W znajdującym się w pobliżu depozycie zachowały się szczątki złożonego w ofierze dziewięcioletniego chłopca, przy którym natrafiono na drewniany dysk, naszyjnik z jadeitowych paciorków oraz skrzydła wykonane z kości jastrzębia i doczepione do jego ramion. Podobnie jak jaguarowi, tak i dziecku przypuszczalnie wyrwano serce, choć dopiero dalsze analizy będą mogły to potwierdzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz