Przy zachodnim wybrzeżu wyspy Vancouver (Kanada), ziemie zamieszkiwane przez Tseshaht First Nation obejmują grupę Wysp Broken z tysiącami lat historii. Od kilku lat członkowie tamtejszej społeczności dzielą się swą wiedzą i kulturą z uczonymi z University of Victoria i Hakai Institute (Kolumbia Brytyjska, Kanada) oraz ze studentami. Wynikiem tej współpracy była analiza izotopowa szczątków udomowionych psów sprzed 3000 lat, w tym wymarłej rasy białego, długowłosego psa określanego jako „wool dog” i przypominającego wyglądem włochatego szpica. Szczątki psa zostały znalezione na wyspie Keith (Kakmakimilh), na terenie dawnej osady Tseshaht na Wyspach Broken.
Wyspa Keith, na której prowadzono badania we współpracy z ludnością Tseshaht First Nation (fot. Hakai Institute) |
Jak podaje Dylan Hillis, analizy wykazały, że psy Tseshaht były karmione rybami morskimi, w szczególności sardelami, śledziami i łososiami, stanowiącymi około połowy pożywienia. Jednocześnie badania pozwalają lepiej zrozumieć relacje człowiek-pies, praktyki hodowlane oraz znaczenie kulturowe i ekonomiczne tych psów dla ludności Tseshaht.
Czaszka psa odkryta w 2018 roku (fot. Iain McKechnie) |
Współkierujący projektem Denis St. Claire wyjaśnia, że zarówno plemiona Tseshaht, jak i inne wspólnoty zaliczane do First Nations wykorzystywały wełnianą sierść psów do wyrobu tekstyliów, w tym koców i ubrań. Wełna była uważana za symbol statusu i wykonaną z niej odzież nosiły tylko wysoko postawione osoby.
Po lewej: pies wykorzystywany podczas polowań; po prawej: tak zwany "wool dog" |
Iain McKechnie zaznacza, że psy odgrywały ważną rolę w życiu tubylczych społeczności przez ostatnie 5000 lat. Małe, białe psy z wełnistą sierścią były prawdopodobnie liczniejsze niż większe psy wykorzystywane podczas polowań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz