piątek, 15 stycznia 2021

Analiza szczątków kostnych odkrytych w Atlixco (stan Puebla, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Continua INAH con el analisis de 80 entierros humanos prehispanicos descubiertos en Atlixco, Puebla

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) oraz antropolodzy z Narodowej Szkoły Antropologii i Historii (ENAH) badają szczątki kostne 80 osób, znalezione dwa lata temu na terenie stanowiska archeologicznego Atlixco (stan Puebla, Meksyk). Znajdowały się one na obszarze o powierzchni około 35 metrów kwadratowych, a w dobrym stanie zachowała się jedynie połowa z nich.

Czaszki znalezione na terenie Atlixco (fot. Meliton Tapia, INAH)

Ustalono, że większość szczątków należy do osób dorosłych, które zmarły śmiercią naturalną w wieku 20-50 lat. Prawie połowę stanowiły kobiety i nie natrafiono na szkielety niemowląt, co mogłoby sugerować, że pochowano je w innym miejscu lub stosowano w ich przypadku odmienne tradycje grzebalne. Analizy wykazały u wszystkich osób deformacje czaszek. Poza tym stwierdzono próchnicę i problemy kostne, a u dwóch osób zauważono zamknięcie przewodu słuchowego, która to przypadłość spotkana jest u pływaków i nurków. Brak natomiast jakichkolwiek śladów złożenia tych osób w ofierze.

Naczynia na trójnogu złożone przy zmarłych (fot. Meliton Tapia)

Przypuszczalnie osoby pochowano w pozycji siedzącej, z rękoma na kolanach. W wielu pochówkach znaleziono ceramiczne przęśliki, figurki oraz naczynia na trójnogach z dekoracjami antropomorficznymi i zoomorficznymi, datowane na lata 1100-1300. Dary te dowodzą wysokiego statusu społecznego osób złożonych w grobach. Jest też możliwe, że ich ciała były owinięte w plecione maty, które z czasem uległy całkowitemu zniszczeniu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz