sobota, 23 stycznia 2021

Zawartość miniaturowych naczyń ceramicznych Majów

Oryginalny artykuł: WSU scientists identify contents of ancient Maya drug containers 

Grupa amerykańskich i meksykańskich uczonych, którą kierował Mario Zimmermann z Washington State University przeprowadziła szczegółowe analizy zawartości czternastu miniaturowych naczyń ceramicznych Majów. Do tej pory było wiadomo jedynie, że służyły one do przechowywania tytoniu. Dzięki nowym pracom zdołano zidentyfikować dwa rodzaje tytoniu, Nicotiana tabacum i Nicotiana rustica, a przede wszystkim po raz pierwszy natrafiono na pozostałości aksamitki błyszczącej (Tagetes lucida). Zdaniem badaczy, prawdopodobnie roślinę mieszano z tytoniem, aby palenie sprawiało większą przyjemność.

Miniaturowe naczynia ceramiczne Majów wykorzystane w badaniach
(fot.: Washington State University)

W badaniach wykorzystano dwanaście miniaturowych naczyń znalezionych w ciągu ostatnich 15 lat na terenie położonych w okolicach Meridy stanowisk archeologicznych: Soblonké, Tamanché, San Pedro Cholul i Oxmul oraz dwa naczynia odkryte w 2016 r. w Ucanha. Większość naczyń pochodzi z lat 750-900, jedno z lat 600-800 i jedno z lat 250-600. Uczeni zastosowali nową metodę analizy opartą na metabolice. Dzięki niej, w pozostałościach zebranych z najróżniejszych artefaktów archeologicznych, jak fajki czy naczynia ceramiczne, można wykryć tysiące związków roślinnych lub metabolitów. Związki można następnie wykorzystać do dokładnego określenia spożywanych roślin. Uczestniczący w pracach David Gang i Shannon Tushingham zastosowali również tę samą metodę już wcześniej do zbadania  dawnych fajek (post: "Dawni Amerykanie palili tytoń zmieszany z sumakiem").

Mapka przedstawia stanowiska archeologiczne, na terenie których znaleziono poddane analizom naczynia ceramiczne Majów
(źródło ilustracji: Washington State University)

Odkrycie zawartości naczyń dostarcza nowych informacji na temat stosowania używek przez dawnych Majów i toruje drogę dla przyszłych badań dotyczących innych rodzajów roślin, w tym psychoaktywnych, które były palone, żute lub zażywane przez Majów i inne społeczności prekolumbijskie. Jak zaznacza Mario Zimmermann, chociaż wiadomo, że tytoń był powszechnie używany w obu Amerykach, to dowody na wykorzystywanie innych roślin do celów leczniczych lub religijnych nadal pozostają w dużej mierze niezbadane. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz