Oryginalny artykuł: Indaga INAH bajorrelieve de un aguila real descubierto recientemente por el Proyecto Templo Mayor
Podczas prowadzonych w ubiegłym roku wykopalisk na skrzyżowaniu ulic Republiki Gwatemali i Argentyny w Centrum Historycznym miasta Meksyk archeolodzy natrafili na relief z wizerunkiem orła przedniego. Dopiero teraz przekazano więcej informacji na temat znaleziska. Relief wykonany jest z tezontle (skały pochodzenia wulkanicznego o czerwonawej barwie), ma 1,06 m długości i 70 cm szerokości. Zdaniem specjalistów, na uwagę zasługują nie tylko jego rozmiary i wykonanie, ale i lokalizacja. Znajdował się on u stóp Templo Mayor, najważniejszej świątyni w Tenochtitlan i na centralnej osi, która przecina sanktuarium boga Huitzilopochtli i rzeźbę z wizerunkiem bogini Coyolxauhqui. W pobliżu wznosiła się okrągła budowla zwana Cuauhxicalco, gdzie – zgodnie z dokumentami z XVI w. - dokonywano rytualnych kremacji zwłok władców Mexików.
Nowo odkryty relief z wizerunkiem orła przedniego (fot. Mirsa Islas) |
Rycina 50 z Kodeksu Borgia. W dolnej części, w centrum przedstawiono wizerunek itzcuauhtli - "orła z obsydianu", przypominającego wyglądem orła z nowo odkrtytego reliefu |
Podczas prac w laboratorium przestudiowano zachowane w dawnych kodeksach ikonograficzne przedstawienia orła przedniego, którego Mexikowie określali słowem itzcuauhtli – „orzeł z obsydianu”. Rodolfo Aguilar Tapia zaznacza, że jeden z wizerunków itzcuauhtli pojawia się w Kodeksie Borgia, gdzie widzimy orła siedzącego na drzewie mezquite, które wyrasta z bóstwa ukazanego jako szkielet. To przedstawienie orła jest bardzo podobne do reliefu, gdyż w obu przypadkach można zauważyć, że końce piór ozdobione są obsydianowymi nożami używanymi podczas składania ofiar. U Mexików ten drapieżny ptak wiązany był z wojną, ofiarami i bogiem Huitzilopochtli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz