środa, 27 stycznia 2021

Relief z wizerunkiem orła przedniego

Oryginalny artykuł: Indaga INAH bajorrelieve de un aguila real descubierto recientemente por el Proyecto Templo Mayor

Podczas prowadzonych w ubiegłym roku wykopalisk na skrzyżowaniu ulic Republiki Gwatemali i Argentyny w Centrum Historycznym miasta Meksyk archeolodzy natrafili na relief z wizerunkiem orła przedniego. Dopiero teraz przekazano więcej informacji na temat znaleziska. Relief wykonany jest z tezontle (skały pochodzenia wulkanicznego o czerwonawej barwie), ma 1,06 m długości i 70 cm szerokości. Zdaniem specjalistów, na uwagę zasługują nie tylko jego rozmiary i wykonanie, ale i lokalizacja. Znajdował się on u stóp Templo Mayor, najważniejszej świątyni w Tenochtitlan i na centralnej osi, która przecina sanktuarium boga Huitzilopochtli i rzeźbę z wizerunkiem bogini Coyolxauhqui. W pobliżu wznosiła się okrągła budowla zwana Cuauhxicalco, gdzie – zgodnie z dokumentami z XVI w. - dokonywano rytualnych kremacji zwłok władców Mexików.

Nowo odkryty relief z wizerunkiem orła przedniego (fot. Mirsa Islas)

Jak podaje uczestniczący w pracach Rodolfo Aguilar Tapia, w czasach prekolumbijskich znajdował się tam zachodni plac sakralnej części Tenochtitlan. Było to szczególne miejsce na terenie Templo Mayor. Po stronie południowej zachował się, między innymi, nowo odkryty wizerunek orła przedniego, związany z mitem o narodzinach boga Huitzilopochtli, a po stronie północnej – wcześniej odsłonięte reliefy z przedstawieniami odnoszącymi się do boga Tlaloka, wody i odradzania się kukurydzy. Kiedy rozpoczynano wykopaliska na wspomnianym skrzyżowaniu, archeolodzy odsłonili posadzkę z czasów rządów Ahuitzotla (lata 1486-1502), a obecnie zdołali dotrzeć do jeszcze wcześniejszego etapu konstrukcyjnego, przypadającego na lata 1440-1469, gdy władzę sprawował Motecuhzoma Ilhuicamina.

Rycina 50 z Kodeksu Borgia. W dolnej części, w centrum przedstawiono wizerunek
itzcuauhtli - "orła z obsydianu", przypominającego wyglądem orła z nowo odkrtytego reliefu

Podczas prac w laboratorium przestudiowano zachowane w dawnych kodeksach ikonograficzne przedstawienia orła przedniego, którego Mexikowie określali słowem itzcuauhtli – „orzeł z obsydianu”. Rodolfo Aguilar Tapia zaznacza, że jeden z wizerunków itzcuauhtli pojawia się w Kodeksie Borgia, gdzie widzimy orła siedzącego na drzewie mezquite, które wyrasta z bóstwa ukazanego jako szkielet. To przedstawienie orła jest bardzo podobne do reliefu, gdyż w obu przypadkach można zauważyć, że końce piór ozdobione są obsydianowymi nożami używanymi podczas składania ofiar. U Mexików ten drapieżny ptak wiązany był z wojną, ofiarami i bogiem Huitzilopochtli.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz