Oryginalny artykuł: La primera escultura femenina prehispanica en su tipo es hallada en la Huasteca veracruzana
1 stycznia 2021 roku mieszkańcy wioski Hidalgo Amajac (gmina Alamo Temapache, stan Veracruz, Meksyk) odkryli zachowaną w pełni i przedstawiającą kobietę rzeźbę o wysokości niemal dwóch metrów. Niezwłocznie powiadomili o swym znalezisku Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH). Po przeprowadzonej 4 stycznia inspekcji, María Eugenia Maldonado Vite (z Centrum INAH – Veracruz) potwierdziła, że zabytek pochodzi z czasów prekolumbijskich i jest pierwszym tego typu zlokalizowanym do chwili obecnej w dolinie rzeki Tuxpan. Biorąc pod uwagę miejsce odkrycia, pomiędzy stanowiskami archeologicznymi Tochpan (Tuxpan) i Castillo de Teayo, rzeźba związana jest z kulturą Huasteków, choć ma też pewne cechy typowe dla Centralnego Meksyku z czasów, gdy widoczne były na tych ziemiach wpływy Trójprzymierza, co wskazywałoby na pochodzenie rzeźby z lat 1450-1521.
Rzeźba znaleziona przez mieszkańców wioski Hidalgo Amajac (fot. María Eugenia Maldonado Vite) |
Rzeźba przedstawia młodą kobietę z elity (fot. María Eugenia Maldonado Vite) |
Postać kobiety jest wyrzeźbiona z wapienia, ma 60 cm w najszerszej części i około 25 cm grubości. Przypuszczalnie oczy były niegdyś wypełnione inkrustacjami z obsydianu lub innego kamienia. Kobieta ma wysokie nakrycie głowy oraz naszyjnik z wisiorkiem w formie kropli znany jako oyohualli. Odziana jest w bluzę z długimi rękawami i sięgającą kostek spódnicę, na przodzie której widoczny jest opadający pas tkaniny ozdobiony węzełkami.
Kobieta ma ozdobne nakrycie głowy i naszyjnik (fot. María Eugenia Maldonado Vite) |
Oryginalnie rzeźba musiała się znajdować na terenie jakiegoś nieznanego jeszcze, choć rozległego ośrodka. Rozpoznanie terenu i dalsze badania pozwolą ustalić jego wielkość i okresy rozwoju oraz dokładniej określić jego przynależność kulturową.
Zobacz też fotogalerię: "Rzeźby Huasteków"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz