sobota, 7 sierpnia 2021

Machu Picchu wzniesiono co najmniej 20 lat wcześniej

Oryginalny artykuł: Machu Picchu se levanto decadas antes de lo pensado

Zgodnie z nowymi badaniami kierowanymi przez archeologa Richarda Burgera z Yale University (USA), Machu Picchu jest o co najmniej 20 lat starsze niż do tej pory sądzono. Uczeni przeanalizowali szczątki 26 osób pochowanych na terenie Machu Picchu i znalezionych podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w 1912 roku pod nadzorem Hirama Binghama III, który rok wcześniej dotarł do Machu Picchu. Ciała zmarłych były zakopane pod skałami, skarpami i w niezbyt głębokich jaskiniach. Natrafiono też na wyprawę grobową, obejmującą naczynia ceramiczne oraz szpile wykonane z brązu i srebra.

Machu Picchu (źródło ilustracji: Andina)

Naukowcy wykorzystali akceleratorową spektrometrię mas, dzięki której można datować kości i zęby zawierające nawet niewielkie ilości materiału organicznego, a zatem badaniom można poddać większą liczbę szkieletów. Analizowane kości i zęby należały prawdopodobnie do członków świty królewskiej lub osób usługujących na dworze, gdyż nie natrafiono na żadne świadectwa wykonywania ciężkiej pracy fizycznej za życia. Oznacza to, że szczątki ludzkie pochodzą z okresu, kiedy Machu Picchu już funkcjonowało, a nie z czasów jego budowy. Wyniki prac pokazują, że Machu Picchu było zamieszkiwane w latach 1420-1530. 

Pachacutec Inka Yupanqui (autor ilustracji: Felipe Guaman Poma de Ayala)

Dotychczas opierano się na źródłach historycznych z czasów hiszpańskiej konkwisty, zgodnie z którymi Pachacutec Inka Yupanqui sprawował władzę od 1438 roku i nieco później podbił Dolinę Urubamby, gdzie powstało Machu Picchu. Na podstawie tej informacji uczeni szacowali, że Machu Picchu powstało po 1440 r. lub nawet po 1450 r., w zależności od tego, ile czasu zajęło zdobycie tego regionu i wzniesienie miasta. Nowe badania sugerują, że Pachacutec, który w znacznym stopniu przyczynił się do potęgi imperium Inków, musiał objąć rządy i rozpocząć swe podboje znacznie wcześniej niż wskazywałyby na to rejestry z czasów kolonialnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz