sobota, 2 października 2021

Odkrycie naczyń z darami kultury Muisca

Oryginalny artykuł: Ceramic jars full of emeralds found in temple tied to El Dorado, a mythical city of gold

Podczas prac wykopaliskowych podjętych przed budową drogi niedaleko Bogoty, stolicy Kolumbii, grupa archeologów, którą kierował Francisco Correa odkryła pozostałości świątyni i groby związane z dawnym ośrodkiem kultury Muisca. Znaleziono tam osiem naczyń ceramicznych, w których znajdowały się różne artefakty, w tym wykonane z metalu figurki i szmaragdy. Około 600 lat temu dawni Muisca (znani też jako Czibcza) wyrabiali tego typu naczynia, określane dziś przez badaczy słowem ofrendatarios.

Jedno z odkrytych ofrendatarios (fot. Francisco Correa)

Figurki przedstawiają zwierzęta (w tym węże) i postacie ludzkie z nakryciami głów, laskami i bronią. Zdaniem archeologów, świątynia, w której je znaleziono mogła być miejscem kultu przodków, gdyż na podobne ofrendatarios z figurkami wotywnymi i szmaragdami natrafiono też w innych ośrodkach kultury Muisca i mogły stanowić rodzaj darów dla zmarłych. Jednak jest też możliwe, że chodzi o dary złożone otaczanym czcią bóstwom, zwłaszcza wiązanym ze Słońcem i Księżycem.

                                    

Trójwymiarowe skany dwóch figurek znalezionych wewnątrz naczyń (fot. Francisco Correa)

Przedstawiciele kultury Muisca słynęli ze swych zdolności obróbki metali. Chociaż w pobliżu nie było kopalni złota, to sprowadzano je z innych ziem na drodze wymiany towarowej. Hiszpanie, którzy podbili ten region w latach 1537-1540 byli zaskoczeni ich złotnictwem, które mogło przyczynić się do powstania słynnej legendy o El Dorado, mieście ze złota. Hiszpanie wspominali bowiem, iż byli świadkami jednej z ceremonii odprawianych przez przedstawicieli kultury Muisca, podczas której ich władca pojawiał się z ciałem pokrytym złotym pyłem.

Figurki i szmaragdy odkryte wewnątrz jednego z naczyń (fot. Francisco Correa)

Zobacz też fotogalerię: „Złoto Kolumbii”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz