Oryginalny artykuł: Modern activities follow the contours of ancient Teotihuacan
Wiele znaczących budowli w Teotihuacan jest widocznych do dzisiaj, ale większość pozostałości dawnego miasta leży pod współczesnymi polami i budynkami. Ponieważ budowle w Teotihuacan wskazują na znaczące modyfikacje krajobrazu, grupa związanych z różnymi uniwersytetami w USA uczonych (Nawa Sugiyama, Sabura Sugiyama, Tanya Catignani, Adrian S.Z. Chase i Juan C. Fernandez-Diaz) postanowiła wykorzystać technologię LiDAR, która choć jest często stosowana do odkrywania porośniętych roślinnością budowli lub na otwartych terenach, to rzadko używana w przypadku pozostałości archeologicznych leżących pod obszarami miejskimi. Jednocześnie celem prac było ustalenie, jak to znaczące przekształcenie krajobrazu przez mieszkańców dawnego Teotihuacan wpłynęło na rozplanowanie współczesnych budowli.
Obraz uzyskany dzięki technologii LiDAR przedstawia Piramidę Słońca w Teotihuacan (ilustracja: Nawa Sugiyama) |
Mieszkańcy Teotihuacan zmienili też biegi dwóch przecinających miasto rzek, San Juan i San Lorenzo, aby połączyć je z punktami ważnymi z astronomicznego punktu widzenia. Wcześniejsze badania interpretowały je jako dwa kanały o znaczeniu symbolicznym i kalendarzowym. Obecnie, dzięki technologii LiDAR wiadomo, że inne sekcje kanałów i rzek, z których wiele jest wykorzystywanych do dzisiaj, zostało zmienionych w kilku punktach ich biegu, często nawiązując do zorientowania Teotihuacan. W sumie 16,9 km systemów wodnych widocznych na dzisiejszych terenach ma początki w krajobrazie Teotihuacan z wczesnego okresu klasycznego.
Zidentyfikowano także około 300 wcześniej nieznanych elementów architektonicznych i tysiące wykonanych ludzką ręką tarasów, które nie były do tej pory udokumentowane. Niestety natrafiono również na ponad 200 obiektów archeologicznych, które zostały zniszczone przez prace urbanizacyjne prowadzone już od 1960 roku, a szczególnie od 2015 roku. Badania wykazały, że w przypadku 65% obszarów miejskich współczesne budowle są ustawione w granicach 3-15 stopni na wschód od astronomicznej północy, czyli zgodnie z zorientowaniem w dawnym Teotihuacan. Na terenach, gdzie wykopaliska archeologiczne i mapy LiDAR odsłoniły utrudniające dzisiejsze prace pozostałości ukrytych pod ziemią dawnych murów, powstały ogrodzenia skalne. Jest zatem widoczne, że dokonane przez mieszkańców Teotihuacan przekształcenia krajobrazu nadal wpływają na współczesną działalność ludzi w tej części Meksyku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz