wtorek, 11 lipca 2023

Dalsze wieści z Ocomtún, nowo odkrytego miasta Majów

Oryginalny artykuł: Bloque grabado hallado en Ocomtún podría contener el nombre original de esta milenaria ciudad maya

Kamienny blok z zachowanymi wizerunkami i tekstem glificznym znaleziony w odkrytym niedawno mieście Majów Ocomtún (post: „W stanie Campeche (Meksyk) odkryto kolejne miasto Majów” ) może być kluczem do poznania oryginalnej nazwy tego dawnego ośrodka. Jak podaje Octavio Esparza Olguín, specjalista w zakresie epigrafiki Majów, nieliczne rzeźbione zabytki w Ocomtún, jak ołtarze i stele są gładkie. Jednak podczas prac przy schodach jednej z budowli wzniesionych w południowo-wschodniej grupie architektonicznej, zauważono, że centralny blok w dolnej części schodów ozdobiony jest reliefem. Blok stanowi fragment jakiegoś zabytku, być może steli, schodów lub nadproża. Ma około 1,82 m szerokości, 71 cm długości i 37 cm grubości. Przedstawiona scena i tekst glificzny wydają się niekompletne i mają 1,28 m szerokości i 46 cm długości.

Rzeźbiony blok z Ocomtun (fot. Octavio Esparza Olguin)

Octavio Esparza Olguín podaje, że patrząc na kamienny blok ustawiony w oryginalnej pozycji można dostrzec po lewej stronie postać związanego jeńca z twarzą zwróconą ku ziemi, a po prawej stronie zoomorficzne przedstawienie góry, zwanej przez Majów witz. Obu wizerunkom towarzyszą kartusze z inskrypcją glificzną. W jednym z nich pojawia się glif ajaw („władca”, „pan”) i zapisane sylabogramami słowo Maatz’, co daje nam określenie Władca Maatz’. Taki ośrodek nie został do tej pory udokumentowany w inskrypcjach Majów. Maatz’ mogło odnosić się do oryginalnej nazwy Ocomtún lub innego miasta, gdyż na ziemiach Majów stwierdzono wiele przykładów relokacji zabytków, niekiedy przenoszonych ze stosunkowo odległych miejsc. Przykładem są schody glificzne w Naranjo (Gwatemala), które w rzeczywistości były łupem wojennym zabranym z Caracol (Belize).

Rzeźbiony kamienny blok z Ocomtun (fot. Octavio Esparza Olguin)

Rzeźbiony blok z Ocomtún stanowi zmodyfikowany i przecięty zabytek umieszczony jako stopień. Praktyka przenoszenia wcześniejszych zabytków była powszechna na ziemiach Majów. Na podobne przypadki natrafiono w Chactún, Cobá, Calakmul czy Tikal. Jako przykład można wymienić schody glificzne w Dzibanché lub w El Resbalón (stan Quintana Roo, Meksyk). Wzniesiono je we wczesnym okresie klasycznym (lata 250-600), a w końcowym okresie klasycznym (lata 800-900) zostały zmodyfikowane.

Rzeźbiona kość w kształcie gwiazdy znaleziona jako dar ofiarny (fot. Octavio Esparza Olguin)

Niektórzy eksperci uważają, że w tym późnym okresie mieszkańcy, którzy pozostali w miastach lub osoby przybywające tam jako pielgrzymi, nie znali już pisma glificznego. Zebrali te zabytki z elementami ikonograficznymi, które wydały się im znaczące i umieścili je w przestrzeniach przeznaczonych do zamieszkiwania lub odprawiania rytuałów. Wyjaśniałoby to, dlaczego kamienny blok został odwrócony do góry nogami. Poza tym, warto zwrócić uwagę na fakt, że składano w tym miejscu różne dary ofiarne, gdyż archeolodzy znaleźli tam rzeźbioną kość w kształcie gwiazdy, krzemienne ostrze i fragmenty ceramiki. Dalsze prace wykopaliskowe w Ocomtún mogą rzucić więcej światła na budowlę, z której pochodzi kamienny blok.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz