Oryginalny artykuł: 1,000-year-old wall in Peru was built to protect against El Niño floods
Przez lata wielu archeologów sugerowało, że znajdujący się w pobliżu Trujillo (Peru) mur, znany jako Muralla La Cumbre został zbudowany przez ludność Chimú w celu ochrony ich ziem przed inwazją Inków, z którymi pozostawali we wrogich stosunkach. Najnowsze badania potwierdzają jednak teorię, że ziemny mur, który ciągnie się 10 km w poprzek pustyni został wzniesiony, aby powstrzymać niszczycielskie powodzie związane z fenomenem znanym jako El Niño. Chociaż El Niño powoduje susze w niektórych częściach świata, to przynosi ulewne deszcze na ziemiach Ekwadoru i północnego Peru. Jak podkreśla archeolog Gabriel Prieto, takie powodzie występowały tam od tysięcy lat i stanowiłyby poważne zagrożenie dla Chimú.
Ziemny mur znany jako La Cumbre (fot. Gabriel Prieto, Projekt Archeologiczny Huanchaco) |
Mur jest zbudowany w poprzek dwóch wyschniętych koryt rzek, które wylewają podczas El Niño. Zapobieganie powodziom na polach uprawnych chroniłoby również Chan Chan, które było z nimi połączone siecią kanałów. Jak zaznacza Gabriel Prieto, do pewnego stopnia mur ten działał jak rodzaj tamy.
Widok na mur ciągnący się 10 km (fot. Gabriel Prieto, Projekt Archeologiczny Huanchaco) |
Zdaniem Gabriela Prieto, powodzie wywołane przez El Niño mogły również być powiązane ze składaniem ofiar. Już wcześniej znalazł on dowody masowych ofiar z dzieci w ośrodkach kultury Chimú, w tym szczątki 76 ofiar w Pampa La Cruz (niedaleko Huanchaco, kilka kilometrów na północny zachód od Trujillo) (post: „W Pampa La Cruz odkryto 76 nowych grobów dzieci złożonych w ofierze”. Datowanie radiowęglowe wskazuje, że jedna z warstw osadów wzdłuż muru pochodzi z około 1450 roku, kiedy to złożono w ofierze ponad 140 dzieci i 200 lam (post: „140 dzieci i 200 lam złożonych w ofierze podczas rytuału”).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz